Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE krytycznie o postępie Bułgarii i Rumunii ws. praworządności

0
Podziel się:

Komisja Europejska krytycznie oceniła we wtorek postęp Bułgarii i Rumunii w
dziedzinie reform systemu sądowniczego, podkreślając konieczność przyspieszenia procesu ogłaszania
wyroków orzekanych za korupcję i przestępczość zorganizowaną.

*Komisja Europejska krytycznie oceniła we wtorek postęp Bułgarii i Rumunii w dziedzinie reform systemu sądowniczego, podkreślając konieczność przyspieszenia procesu ogłaszania wyroków orzekanych za korupcję i przestępczość zorganizowaną. *

W corocznym raporcie, dotyczącym spraw wewnętrznych i praworządności, pozytywnie oceniono władze Bułgarii za polityczną wolę zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji na wysokich szczeblach. Bierny opór poprzednich decydentów został wyparty przez gotowość dostosowania się do warunków od lat stawianych w raportach KE - uznali autorzy dokumentu.

Natomiast w części dotyczącej Rumunii stwierdza się, że Bukareszt nie wykazał wystarczającego politycznego zaangażowania we wprowadzaniu reform. Autorzy dokumentu odnotowali wręcz regres, a nawet niespełnienie zobowiązań podjętych przy wejściu tego kraju do UE.

KE zaleca Rumunii podjęcie konstruktywnej współpracy między podstawowymi czynnikami systemu politycznego i sądowniczego oraz większe zdecydowanie w reformowaniu sądownictwa. Ocenia, że dla większej skuteczności tych wysiłków konieczna jest ściślejsza współpraca Rumunii z Komisją Europejską i pozostałymi państwami unijnymi.

KE wyraża obawy, że niedawne zmiany ustawodawcze, dotyczące organów odpowiedzialnych za zwalczanie korupcji i malwersacji środków unijnych, mogą wpłynąć negatywnie na politykę antykorupcyjną. Podkreśla się konieczność wzmocnienia działań antykorupcyjnych oraz przyspieszenia procesów sądowych o korupcję. W kilku sprawach przeciwko politykom, zamieszanym w afery korupcyjne, ogłoszono wprawdzie wyroki, lecz wyłącznie w pierwszej instancji - podkreśla raport.

W części dotyczącej Bułgarii stwierdza się, że od 2009 roku, kiedy publikowano poprzedni raport, kraj udoskonalił procedury karne. Zwiększyła się liczba oskarżeń o korupcję na wysokich szczeblach władzy oraz o stawiania zarzutów związanych z przestępczością zorganizowaną. Wciąż jeszcze sądy wypowiedziały się jednak w zbyt małej liczbie spraw.

W raporcie podkreśla się nie tylko konieczność przyspieszenia pracy bułgarskiego systemu sądowniczego, lecz i potrzebę podniesienia jakości pracy policji i prokuratury, które przedstawiają dowody na procesach. W tej dziedzinie Bułgaria potrzebuje pomocy z zewnątrz - stwierdza raport.

System sądowniczy powinien ponadto wykazywać więcej inicjatywy. Państwowe finanse powinny być lepiej chronione przed nadużyciami i konfliktami interesów - podkreśla KE w bułgarskiej części raportu.

Sytuacja w obu krajach, które przystąpiły do UE w 2007 r., będzie w dalszym ciągu obserwowana. Następny raport o postępie Bułgarii i Rumunii w dziedzinach spraw wewnętrznych i praworządności ma być opublikowany w lipcu 2011 roku.

Ewgenia Manołowa(PAP)

man/ ksaj/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)