Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: łatwiej będzie wyegzekwować alimenty

0
Podziel się:

W tym tygodniu weszły w życie przepisy, które ułatwią egzekwowanie
świadczeń alimentacyjnych w przypadku małżeństw międzynarodowych; decyzje, które zapadły w jednym
państwie UE, będzie można wyegzekwować w innym, bez przeprowadzania kolejnego postępowania.

W tym tygodniu weszły w życie przepisy, które ułatwią egzekwowanie świadczeń alimentacyjnych w przypadku małżeństw międzynarodowych; decyzje, które zapadły w jednym państwie UE, będzie można wyegzekwować w innym, bez przeprowadzania kolejnego postępowania.

"Nowe przepisy ustanawiają system obowiązujący w całej UE, ułatwiający dochodzenie świadczeń alimentacyjnych, tak by rodzice, którzy nie pozostali przy dziecku, nie mogli dłużej uchylać się od swoich zobowiązań" - poinformowała we wtorek Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasowego polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Liczbę międzynarodowych par żyjących w UE szacuje się na 16 mln, rocznie dochodzi do miliona rozwodów, dlatego coraz więcej rodzin staje wobec konieczności dochodzenia świadczeń alimentacyjnych w sytuacji, gdy jeden z rodziców żyje za granicą i odmawia pomocy finansowej.

Obecnie dochodzenie m.in. zaległych świadczeń na dzieci od osoby mieszkającej w innym państwie UE jest dość skomplikowane i może się wiązać ze znacznymi kosztami. Poza tym to rządy muszą często płacić za uchylających się dłużników.

Nowe przepisy ułatwią obywatelom skuteczne egzekwowanie alimentów. W większości przypadków decyzja w sprawie zobowiązań alimentacyjnych, która zapadła w jednym państwie UE, będzie możliwa do wyegzekwowania w innym państwie, bez konieczności przeprowadzania specjalnego postępowania. Przyspieszy to procedury i obniży koszty. W dochodzeniu świadczeń będą pomagać instytucje państwowe we współpracy ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami.

"Interes dziecka musi mieć zawsze priorytet. Przepisy te pozwolą zagwarantować dzieciom finansowe wsparcie w sytuacji, gdy jeden z rodziców mieszka daleko od nich, w innym państwie UE" - podkreśla wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości.

Rozporządzenie w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, które wprowadziło nowe przepisy, zostało przyjęte w grudniu 2008 r., a obowiązuje między państwami członkowskimi UE od 18 czerwca br. "Komisja uważnie monitoruje wprowadzanie rozporządzenia w życie przez państwa członkowskie, chcąc zagwarantować, by spełniły one zawarte w nim wymogi. W razie potrzeby KE podejmie wszelkie właściwe środki" - zapowiedziała Angrocka-Krawczyk.

Przypomniała, że ogólnoświatowy system dochodzenia świadczeń na rzecz dzieci oraz innych form alimentów ustanawia konwencja haska w sprawie alimentów z 2007 r. UE podpisała tę konwencję w kwietniu br. Konwencja tworzy wspólne ramy prawne dla państw UE i państw trzecich, tak by władze z różnych państw mogły ze sobą współpracować przy egzekwowaniu roszczeń alimentacyjnych, a dłużnicy nie mogli już uchylać się od zobowiązań, opuszczając UE.(PAP)

akw/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)