Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: lepsze prognozy tegorocznego wzrostu PKB, gorsze - deficytu

0
Podziel się:

KE poprawiła we wtorek prognozy wzrostu PKB dla Polski, w tym roku ma on
wzrosnąć o 1,3 proc, a w 2014 r. o 2,5 proc. Pogorszyły się prognozy, jeśli chodzi o tegoroczny
deficyt. W 2014 r. polskie finanse odnotują nadwyżkę, co ma być efektem reformy emerytalnej.

KE poprawiła we wtorek prognozy wzrostu PKB dla Polski, w tym roku ma on wzrosnąć o 1,3 proc, a w 2014 r. o 2,5 proc. Pogorszyły się prognozy, jeśli chodzi o tegoroczny deficyt. W 2014 r. polskie finanse odnotują nadwyżkę, co ma być efektem reformy emerytalnej.

W maju br. Komisja Europejska przewidywała, że polski PKB wzrośnie w tym roku o 1,1 proc., a w przyszłym roku o 2,2 proc. Pogorszyły się natomiast prognozy dotyczące tegorocznego deficytu sektora finansów publicznych. W maju KE szacowała, że wyniesie on 3,9 proc. PKB, a teraz Komisja szacuje polski deficyt w 2013 r. na 4,8 proc. PKB.

"Poprawia się wzrost PKB, ale pogarsza sytuacja fiskalna" - tak KE zatytułowała jesienne prognozy gospodarcze dla Polski. "Spodziewa się, że działalność gospodarcza stopniowo zyska impet w trakcie prognozowanego okresu (do 2015 r.), gdy poprawią się globalne perspektywy gospodarcze, co zaowocuje dalszym wzrostem inwestycji prywatnych i umiarkowanym wzrostem zatrudnienia" - czytamy.

Jak zaznacza KE, deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie w tym roku ze względu na "niedobory" w przychodach budżetowych, głównie podatkowych. W 2014 roku sektor finansów publicznych w Polsce odnotuje nadwyżkę na poziomie 4,6 proc., co będzie efektem planowanej reformy emerytalnej, jednak w 2015 r. znowu ma pojawić się deficyt w wysokości 3,3 proc. PKB.

Wahania polskiego deficytu w latach 2013-2015, spowodowane głównie planowaną reformą systemu emerytalnego, "to trochę jazda roller coasterem" - ocenił komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn. "Jest to spowodowane głównie planowanym transferem aktywów z drugiego filaru systemu emerytalnego, co stanowi ok. 8,5 proc. PKB pod względem ogólnej wartości" - powiedział. Zaznaczył, że zgodnie z unijnymi zasadami statystycznymi transfer ten stanowi przychód do budżetu. Chodzi o obowiązującą do przyszłego roku metodologię (ESA-95).

Rehn poinformował, że KE przyjęła do wiadomości ogłoszoną reformę systemu emerytalnego w Polsce, ale Komisja będzie mogła wyciągnąć wnioski co do jej zgodności z unijnymi zasadami dopiero, gdy zostanie przyjęte odpowiednie prawo. Opublikowany na początku października przez resort pracy projekt przewiduje, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. pensji, jako część składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto.

Zgodnie z nałożoną na Polskę procedurą nadmiernego deficytu i otrzymanym przedłużeniem czasu na jego zbicie, Polska powinna obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB do końca 2014 r.

Jeśli chodzi o deficyt strukturalny, na który KE od czasu kryzysu i recesji coraz bardziej zwraca uwagę, to w przypadku Polski ma on wzrosnąć w tym roku do 4 proc. PKB, ale ma spaść do 2,7 proc. w 2015 r. Deficyt strukturalny to deficyt nominalny sektora finansów publicznych, nie uwzględniający dochodów i wydatków wynikających z wahań cyklicznych.

Komisja prognozuje, że zadłużenie polskiego sektora finansów publicznych w relacji do PKB spadnie z prognozowanych 58,2 proc. w 2013 r. do 51 proc. w 2014 r., co również będzie konsekwencją planowanego transferu aktywów funduszy emerytalnych w wysokości 8,5 proc. PKB. W 2015 r. dług ma wynieść 52,5 proc.

Jeśli chodzi o inflację mierzoną wskaźnikiem HICP, to - jak prognozuje KE - wyniesie ona w tym roku 1 proc. i wzrośnie w przyszłym roku do 2 proc., a w 2015 r. do 2,2 proc. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych.

Bezrobocie liczone metodologią unijną, różną od stosowanej przez GUS, ma wynieść w tym roku 10,7 proc., a w przyszłym roku 10,8 proc. W 2015 r. stopa bezrobocia ma spaść w Polsce do 10,5 proc.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)