Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: na terenie UE nie ma podwyższonej radioaktywności

0
Podziel się:

Kilka tysięcy urządzeń na terenie całej UE mierzy obecnie co godzinę poziom
radioaktywności w powietrzu. KE nie ma żadnej informacji o podwyższonym poziomie promieniowania -
uspokajała w środę rzeczniczka unijnego komisarza ds. energii Marlene Holzner.

Kilka tysięcy urządzeń na terenie całej UE mierzy obecnie co godzinę poziom radioaktywności w powietrzu. KE nie ma żadnej informacji o podwyższonym poziomie promieniowania - uspokajała w środę rzeczniczka unijnego komisarza ds. energii Marlene Holzner.

"Mamy kilka tysięcy urządzeń w Unii Europejskiej. W normalnych warunkach dokonują one pomiarów co najmniej raz dziennie i to jest prawny obowiązek. W czasie takim jak teraz, gdy mamy wypadki jak w Japonii, kraje członkowskie zobowiązane są do pomiarów co godzinę. Nie mam żadnych wskazań od naszych ekspertów, że mamy obecnie podwyższony poziom radioaktywności w Europie" - powiedziała w środę Holzner.

Już 15 marca Komisja Europejska zarekomendowała krajom UE, by sprawdzały świeżą żywność importowaną z Japonii od tej daty pod kątem radioaktywności. Jeśli jakieś państwo stwierdzi podwyższoną radioaktywność żywności, musi zawiadomić inne kraje i Komisję Europejską. Wówczas produkt najprawdopodobniej w ogóle nie trafi na rynek bądź zostanie z niego wycofany.

"Jeśli jakieś państwo coś wykryje, musi uruchomić albo system wczesnego ostrzegania RASFF (Rapid Alarm System for Food and Feed) bądź system ECURIE (European Community Urgent Radiological Information Exchange). Taka sytuacja nie miała miejsca od czasów Czarnobyla" - powiedział rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent. Dodał, że w tej chwili bardzo niewiele żywności jest importowanej z Japonii do krajów UE. "Sushi, które jemy w Europie, nie pochodzi z Japonii" - zapewnił.

W czwartek do Tokio wybiera się komisarz ds. współpracy międzynarodowej Kristalina Georgiewa, która przekaże unijną pomoc humanitarną dla tego kraju i zapewnienia solidarności ze strony UE. "W środę europejski samolot przewożący 70 ton artykułów pierwszej potrzeby zaoferowanych przez kraje członkowskie leci do Japonii" - ogłosiła komisarz w komunikacie prasowym. Kraje UE zaoferowały m.in. koce, śpiwory i pojemniki na wodę pitną.

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen potwierdziła w środę, że przewodniczący KE Jose Barroso ma zamiar wziąć udział w konferencji w Kijowie z okazji 25. rocznicy katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu, chociaż z zaproszenia ma też skorzystać prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. "Do strony ukraińskiej należy przygotowanie zaproszeń na to wydarzenie" - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że stanowisko UE wobec reżimu na Białorusi, którego przedstawiciele są objęcie unijnymi sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów, "pozostaje niezmienne".

Znajdująca się 240 km od Tokio elektrownia jądrowa Fukushima I uległa uszkodzeniu po tragicznym trzęsieniu ziemi i towarzyszącej mu fali tsunami, które nawiedziły północno-wschodnią Japonię 11 marca. Operator siłowni firma Tokyo Electric Power (TEPCO) podała, że nad budynkiem elektrowni, w którym mieści się reaktor nr 3, ponownie pojawił się w środę czarny dym. Z pobliskich budynków kolejny raz ewakuowano personel. Godzinę później ilość dymu się zmniejszyła. Nie wiadomo, co spowodowało pojawienie się dymu. Według TEPCO, w budynku tym nie zaobserwowano w środę wybuchu.

Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego poinformowała, że po tym, gdy zaobserwowano czarny dym, poziom promieniowania w siłowni spadł. Dym nad reaktorem nr 3 widoczny był także w poniedziałek. Pręty paliwowe stosowane w tym reaktorze są szczególnie niebezpieczne, bo zawierają pluton. Tymczasem premier Japonii Naoto Kan powiedział, że w basenach na zużyte pręty paliwowe w reaktorze nr 3 nadal znajduje się woda, służąca do chłodzenia paliwa.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)