Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE na tydzień zawiesiła handel emisjami CO2 w UE

0
Podziel się:

Komisja Europejska nakazała w środę wieczorem zawieszenie do 26
stycznia handlu emisjami CO2 w Unii Europejskiej w następstwie wykrycia cyberataków, których ofiarą
padły krajowe rejestry emisji dwutlenku węgla.

Komisja Europejska nakazała w środę wieczorem zawieszenie do 26 stycznia handlu emisjami CO2 w Unii Europejskiej w następstwie wykrycia cyberataków, których ofiarą padły krajowe rejestry emisji dwutlenku węgla.

Zawieszenie wszystkich transakcji na krajowych rejestrach nastąpiło o godz. 19 czasu polskiego i potrwa do godz. 19 czasu polskiego 26 styczna br. - podała KE w komunikacie.

Krok ten podjęto po wykryciu trwających kilka dni ataków cybernetycznych wymierzonych w krajowe rejestry emisji dwutlenku węgla należące do Austrii, Grecji, Republiki Czeskiej, Polski oraz Estonii.

"Hakerom udało się złamać zabezpieczenia rejestrów i wykraść uprawnienia do emisji, które natychmiast zostały sprzedane" - dodała KE. Uprawnienia do emisji wykradzione Republice Czeskiej mają wartość 7 mln euro.

Zawieszenie handlu jest prowizoryczne, a KE ma nadzieję, że przez kolejne siedem dni władze krajów członkowskich podejmą kroki niezbędne do zabezpieczenia dostępu do ich rejestrów emisji.

Rynek handlu uprawnieniami do emisji CO2 został wprowadzony w ramach Protokołu z Kioto, mającego na celu zmniejszanie emisji dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za globalne ocieplenie.

UE co roku wyznacza każdemu krajowi członkowskiemu limity emisji CO2, które kraje następnie rozdzielają firmom. Prawa do emisji CO2 są zaksięgowane w krajowych rejestrach. Jeśli potrzeby przedsiębiorstw przewyższają przydzielone im limity, mogą one wykupić uprawnienia do emisji CO2 od innych firm, które mają nadwyżkę limitów.

Uprawnienia do emisji CO2, obecnie przyznawane krajom członkowskim bezpłatnie, od 2013 r. będą płatne. (PAP)

jhp/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)