Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE nałożyła 114 mln euro grzywny na producentów pianki do materaców

0
Podziel się:

Cztery spółki wytwarzające piankę używaną w produkcji materaców, kanap i
foteli samochodowych przez niemal pięć lat ustalały ceny ich sprzedaży, także na polskim rynku.
Komisja Europejska nałożyła na nie łącznie 114 mln 77 tys. euro grzywny.

Cztery spółki wytwarzające piankę używaną w produkcji materaców, kanap i foteli samochodowych przez niemal pięć lat ustalały ceny ich sprzedaży, także na polskim rynku. Komisja Europejska nałożyła na nie łącznie 114 mln 77 tys. euro grzywny.

Jak wskazała KE w środowym komunikacie, czterech czołowych producentów elastycznej pianki poliuretanowej spółki: Vita, Carpenter, Recticel oraz Eurofoam uczestniczyły w kartelu, którego celem było "przeniesienie na klientów wzrostu cen surowców do produkcji chemikaliów i unikanie agresywnej konkurencji cenowej między czterema producentami".

Wskazano, że ukarane spółki ustalały ceny pianki w dziesięciu państwach członkowskich UE: Austrii, Belgii, Estonii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, Rumunii, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii.

Dodano, że na spółkę Eurofoam (spółka joint venture łącząca spółki Recticel i Greiner Holding AG), Recticel i Greiner nałożono grzywny w zmniejszonym wymiarze, gdyż współpracowały w dochodzeniu w ramach komisyjnego programu łagodzenia kar. "Jako że wszystkie przedsiębiorstwa zawarły ugodę z Komisją, ich grzywny zmniejszono o kolejne 10 proc." - podała KE.

Oznacza to, że łącznie Eurofoam winien jest do 14 mln 819 tys. euro, Greiner - do 24 mln 183 tys. euro, a Recticel (zarówno z tytułu swojego własnego udziału, jak i działalności Eurofoam) - do 39 mln 68 tys. euro. Z kolei spółka Vita, za ujawnienie kartelu, uzyskała pełne zwolnienie z grzywny, która, biorąc pod uwagę udział spółki w kartelu, wyniosłaby 61,7 mln euro.

"Kartele szkodzą całej gospodarce i nie mogą być tolerowane. Sprawa ta pokazuje, jak ważna jest stała walka z takimi nielegalnymi praktykami i ich sankcjonowanie. W tym przypadku produkt będący przedmiotem kartelu jest zarówno główną częścią składową wyrobów kupowanych przez wszystkich obywateli - materaców i kanap - jak i ważnym surowcem dla niektórych przedsiębiorstw, np. w przemyśle samochodowym" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprzewodniczący KE Joaquin Almunia, który jest odpowiedzialny za politykę konkurencji.

KE wskazała, że uczestnicy kartelu organizowali spotkania "na wszystkich szczeblach zarządzania w Europie", podczas których ustalano ceny. "Uczestnicy kartelu spotykali się w związku z działalnością europejskich i krajowych stowarzyszeń handlowych, a także wielokrotnie kontaktowali się telefonicznie i za pomocą innych środków. Kartel działał przez prawie pięć lat - od października 2005 r. do lipca 2010 r." - podała KE.

Komisja zaznaczyła, że nałożyła karę w wyniku postępowania ugodowego, a przy ustalaniu wysokości kary uwzględniła osiąganą przez spółki sprzedaż produktów objętych postępowaniem i poważny charakter naruszenia oraz jego zakres. (PAP)

jzi/ rbk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)