Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: nie ma wniosku Polski ws. przeniesienia funduszy z kolei na drogi

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja z resortu rozwoju regionalnego
#

# Dochodzi informacja z resortu rozwoju regionalnego #

14.03. Bruksela (PAP) - Jeśli kraj UE chce zmienić przeznaczenie funduszy unijnych, musi zwrócić się z formalną prośbą do KE. Nie otrzymaliśmy jej od Polski - powiedział rzecznik komisarza ds. polityki regionalnej. Polska chce przenieść 1,2 mld euro z projektów kolejowych na drogowe.

Wiceminister Rozwoju Regionalnego Adam Zdziebło powiedział PAP, że Polska z takim wnioskiem jeszcze nie wystąpiła. Zapowiedział, że 6 kwietnia zbierze się Komitet Monitorujący Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, gdzie MRR przedstawi wszystkie proponowane zmiany. "Po zatwierdzeniu zmian przez Komitet będziemy czekać na ewentualne uwagi do jego decyzji. Po zakończeniu całego procesu zmiany programu operacyjnego będziemy mogli przekazać wniosek do Komisji Europejskiej" - wyjaśnił.

"Jeśli kraj UE chce przenieść środki w ramach funduszy europejskich, albo użyć je dla innych celów niż pierwotnie planowano, musimy otrzymać formalny wniosek. Nie otrzymaliśmy go od Polski" - powiedział polskim dziennikarzom w poniedziałek rzecznik komisarza ds. polityki regionalnej Ton Van Lierop.

W poniedziałek "Rzeczpospolita" podała, że KE nie zgadza się na ich przeniesienie, co może grozić utratą unijnego wsparcia, przypominając, że w piątek z unijnymi urzędnikami spotkali się wiceministrowie infrastruktury: Patrycja Wolińska-Bartkiewicz i Andrzej Massel.

Zdaniem Van Lieropa, nie można jeszcze mówić o stracie pieniędzy. "Pieniądze wciąż są dostępne, do końca okresu finansowania (do 2015 r.). Oczywiście można zwrócić się o ich przeniesienie - ocenimy wniosek, ale podkreślamy, jak ważne dla Polski jest inwestowanie w kolej" - powiedział pytany przez PAP Van Lierop.

Chodzi o 1,2 mld euro, które Polska chce przenieść z projektów kolejowych na drogowe w ramach funduszy unijnych na rozwój infrastruktury (na lata 2008-2013). Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska obawia się, że kolej nie zdoła wykorzystać przyznanych pieniędzy. Chce je wykorzystać szef resortu infrastruktury - na drogi i autostrady.

Van Lierop przyznał, że w piątek odbyło się spotkanie z ekspertami. "Podkreślaliśmy, także podczas tego spotkania, jak ważne dla rozwoju gospodarki są inwestycje w kolej" - powiedział. Zauważył, że kolej jest ważna m.in. dlatego, że odciąża zatłoczone autostrady. Transport kolejowy jest też ważny dla inwestorów.

Poinformował, że Komisja ma pięć miesięcy na zanalizowanie prośby ws. przesunięcia środków (po jej wpłynięciu), zanim zostanie podjęta decyzja. Wyjaśnił, że formalny list w tej sprawie powinien wysłać minister rozwoju regionalnego do KE.

Wiceminister rozwoju powiedział PAP, że Polska jest w połowie wydatkowania pieniędzy z budżetu unijnego na lata 2007-2013 i z początkiem roku przystąpiono do oceny dotychczasowego wdrażania. Na tej podstawie wprowadzane są zmiany w programach operacyjnych.

"To normalna, standardowa procedura, że wszystkie ministerstwa, które pośredniczą w wydawaniu pieniędzy europejskich, składają do MRR propozycje zmian w programach. Mogą proponować przesunięcia środków, jeśli widzą, że nie wszystkie pieniądze zostaną wykorzystane lub pojawią się oszczędności. Największą propozycją jest wniosek resortu infrastruktury dotyczący przesunięcia 1,2 mld euro z kolei na drogi" - wyjaśnił Zdziebło. Dodał, że dotychczas wszystkie proponowane zmiany uzyskiwały akceptację Komitetu Monitorującego. Jego zdaniem nie ma argumentów, dla których tym razem Komitet miałby podjąć inną decyzję, która w dodatku szkodziłaby programowi operacyjnemu.

Jak wyjaśniło biuro prasowe MRR, w skład Komitetu Monitorującego wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, resortów, które wdrażają programy czy partnerów społecznych. Na podstawie uchwały Komitetu szef resortu rozwoju wysyła wniosek do Komisji Europejskiej.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ icz/ mmu/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)