Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE opowie się za przyjęciem Słowacji do strefy euro

0
Podziel się

7 maja komisja wyda decydującą rekomendację unijnej Radzie ministrów finansów.

KE opowie się za przyjęciem Słowacji do strefy euro
(PAP/dpa)
bEpDsAXp

*Komisja Europejska prawdopodobnie da w przyszłym tygodniu zielone światło dla przyjęcia Słowacji do strefy euro w 2009 roku. *

Jeśli KE uzna, że Słowacja jest gotowa do wejścia do strefy euro, to 7 maja wyda w tej sprawie decydującą rekomendację unijnej Radzie ministrów finansów. Rada z kolei ma dać swoje zielone światło w czerwcu.

W tym samym miesiącu niewiążącą opinię wyda Parlament Europejski, a decyzję zatwierdzą unijni przywódcy zebrani na szczycie w Brukseli. Ostateczną decyzję, wraz z kursem wymiany słowackiej korony na euro, ogłoszą ministrowie finansów w lipcu.

bEpDsAXr

Przed zamianą krajowej waluty na euro każde państwo musi spełniać kryteria z Maastricht, czyli m.in. mieć inflację nie wyższą niż o 1,5 pkt. proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie była ona najniższa.

Na razie Słowacja spełnia wszystkie kryteria z Maastricht, choć pewien niepokój wzbudza poziom inflacji. Chociaż spadła ona w 2007 roku, to KE spodziewa się w tym roku wzrostu, biorąc pod uwagę wzrost cen żywności i energii, szybki wzrost gospodarczy oraz napięcia na rynku pracy.

Pierwsze rozszerzenie strefy euro odbyło się 1 stycznia 2007 roku; do dwunastki krajów "starej Unii" (poza strefą pozostały Wielka Brytania, Szwecja i Dania) dołączyła wówczas Słowenia, jako pierwszy reprezentant nowych krajów członkowskich.

Po przyjęciu wspólnej waluty przez Cypr i Maltę na początku 2008 roku, strefa euro liczy 15 krajów i 320 mln obywateli. Reszta nowych krajów członkowskich - jak wynika z ich mniej lub bardziej konkretnych deklaracji - chce przyjąć wspólną walutę do 2013 roku.

bEpDsAXS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)