Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE otwarta na zakup stoczni Szczecin z udziałem Skarbu Państwa

0
Podziel się:

Komisja Europejska jest skłonna zgodzić się na dopuszczenie podmiotów
związanych ze Skarbem Państwa do listopadowych aukcji sprzedaży części majątku stoczni Szczecin pod
warunkiem ustalenia rynkowej ceny sprzedaży - dowiedziała się w piątek PAP w KE.

Komisja Europejska jest skłonna zgodzić się na dopuszczenie podmiotów związanych ze Skarbem Państwa do listopadowych aukcji sprzedaży części majątku stoczni Szczecin pod warunkiem ustalenia rynkowej ceny sprzedaży - dowiedziała się w piątek PAP w KE.

Przedstawiciele resortu skarbu i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) rozmawiali w piątek w Brukseli z ekspertami Dyrekcji generalnej ds. konkurencji KE. Celem było ustalenie, czy Agencja Rozwoju Przemysłu może kupić majątek stoczni Szczecin i przekazać go mieleckiej strefie ekonomicznej, a co za tym idzie - uczestniczyć w aukcjach sprzedaży części majątku stoczni, które dotąd nie znalazły nabywców.

"Było to konstruktywne spotkanie, podczas którego służby Komisji przedstawiły szereg sugestii, jak przyspieszyć sprzedaż pozostałych części majątku stoczni Szczecin, a także Gdynia" - powiedziała PAP po spotkaniu rzeczniczka KE ds. konkurencji Amelia Torres. Nie chciała zdradzić, jakie są "sugestie" KE, które mają przyspieszyć sprzedaż majątku stoczni zgodnie z decyzją KE sprzed dwóch lat.

PAP ustaliła jednak, że KE nie jest przeciwna - co do zasady - by w wyznaczonym na listopad przetargu uczestniczyły podmioty publiczne, takie jak ARP. Zastrzega jednak, że kluczowe znaczenie ma cena, po jakiej Skarb Państwa ewentualnie kupi aktywa. Jeśli będzie zbyt wysoka, KE może uznać transakcję za pomoc państwa, zakazaną na mocy decyzji KE z 2008 r. W związku z tym może istnieć konieczność nowego oszacowania wartości niesprzedanego wciąż majątku.

"Chodzi o objęcie terenów postoczniowych w Szczecinie strefami przemysłowymi. Właścicielem takich terenów muszą być podmioty publiczne. W związku z tym chcemy uzyskać stanowisko Komisji Europejskiej, czy na przykład Agencja Rozwoju Przemysłu albo jedna ze stref przemysłowych mogłaby wystartować w postępowaniu aukcyjnym na części majątku stoczni Szczecin w czwartym kwartale tego roku" - mówił PAP przed wizytą w Brukseli wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. ustawie kompensacyjnej.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło dziewięć z 19 pakietów majątku stoczni Szczecin. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska. Zezwoliła ona na kontynuowanie tego postępowania do końca pierwszego kwartału 2011 roku.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)