Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: ponad połowa opinii obywateli ws. gazu łupkowego z Polski

0
Podziel się:

W konsultacjach społecznych ws. gazu łupkowego zarejestrowano 22,8 tys.
opinii obywateli, z czego 53 proc. pochodziło z Polski - dowiedziała się PAP w czwartek w Komisji
Europejskiej. Konsultacje trwały od 20 grudnia ub.r.

W konsultacjach społecznych ws. gazu łupkowego zarejestrowano 22,8 tys. opinii obywateli, z czego 53 proc. pochodziło z Polski - dowiedziała się PAP w czwartek w Komisji Europejskiej. Konsultacje trwały od 20 grudnia ub.r.

Prowadzone przez internet konsultacje społeczne dotyczyły przyszłego rozwoju w Europie niekonwencjonalnych paliw kopalnych, takich jak gaz łupkowy. Pytania postawione w ankiecie przygotowanej przez Komisję dotyczyły możliwości i wyzwań związanych z niekonwencjonalnymi paliwami kopalnymi, a także środków, jakie można podjąć w celu zmniejszenia ryzyka dla zdrowia i środowiska.

Jak poinformowały w czwartek PAP służby prasowe komisarza UE ds. środowiska Janeza Potocznika, w trakcie konsultacji zarejestrowano 23 tys. 631 odpowiedzi, z czego 22 tys. 809 pochodziło od obywateli, w tym 12 tys. 99 zgłoszeń od Polaków.

Ponadto po ok. 15 proc. (3 tys. 479) opinii zgłosili Francuzi i 14 proc. Rumuni (3 tys. 238). We Francji obowiązuje moratorium na wydobycie gazu łupkowego jedyną dostępną dotąd metodą szczelinowania hydraulicznego. W marcu Rumunia zniosła taki zakaz. Polska jest postrzegana w Brukseli jako kraj entuzjastycznie nastawiony do gazu łupkowego.

KE zarejestrowała też 707 opinii od firm i organizacji oraz 115 od instytucji publicznych, głównie od władz lokalnych, m.in. z Polski.

Wyniki konsultacji mają posłużyć KE jako wkład do debaty o ewentualnych nowych regulacjach środowiskowych w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego w UE. Propozycja KE niewykluczona jest jesienią.

We wrześniu ub.r. na zlecenie KE powstał raport, z którego wynikało, że wydobycie gazu z łupków może spowodować więcej szkód środowisku niż konwencjonalne wydobycie i że w obecnym prawie UE istnieją luki, m.in. w unijnej dyrektywie o ocenie oddziaływania na środowisko.

Szczelinowanie polega na wpompowaniu pod ciśnieniem w głębokie odwierty (do 4 km) dużej ilości wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić skałę łupkową i uwolnić gaz.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)