Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE popiera organizację EXPO 2012 we Wrocławiu

0
Podziel się:

Komisja Europejska poparła w poniedziałek
starania Polski o organizację światowej wystawy EXPO 2012 we
Wrocławiu. Na razie nie wiadomo jednak, jak deklarowane poparcie
przełoży się na działania promujące polską kandydaturę.

bFeaUqrV

Komisja Europejska poparła w poniedziałek starania Polski o organizację światowej wystawy EXPO 2012 we Wrocławiu. Na razie nie wiadomo jednak, jak deklarowane poparcie przełoży się na działania promujące polską kandydaturę.

"Komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen jest wielkim zwolennikiem organizacji EXPO 2012 we Wrocławiu" - powiedział PAP jego rzecznik Ton Van Lierop.

Z apelem o wsparcie Polskie zwrócił się w poniedziałek do obradujących w Brukseli unijnych ministrów gospodarki i Komisji Europejskiej minister Piotr Woźniak.

bFeaUqrX

"Chcemy, żeby to był projekt nie tylko polski, ale także europejski, żeby miał europejski wymiar" - tłumaczył dziennikarzom. - Dostaliśmy bardzo mocne poparcie ze strony niemieckiego przewodnictwa w UE. Nieoczekiwanie i bardzo mocno poparła nas Komisja Europejska. To bardzo miła niespodzianka".

W imieniu KE Verheugen opowiedział się podczas posiedzenia za kandydaturą Wrocławia, przypominając w osobnym wystąpieniu, że w średniowieczu miasto to nazywane było "kwiatem Europy" - relacjonował jego rzecznik.

"Popieramy gorąco organizację EXPO 2012 we Wrocławiu. Za wcześnie jest jednak mówić, jaki będzie praktyczny wymiar tego poparcia ze strony Komisji" - dodał.

W czerwcu ubiegłego roku polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę Wrocławia do organizacji światowej wystawy w 2012 roku. To jedyna kandydatura z Europy - o prawo to ubiegają się jeszcze tylko marokański Tanger i koreańskie Yeosu.

bFeaUqsd

Decyzję o przyznaniu prawa do organizacji wystawy podejmą delegaci z 98 krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw pod koniec listopada. W promocję osobiście zaangażował się prezydent, premier, poszczególni ministrowie oraz polskie placówki dyplomatyczne na całym świecie.

Władze Wrocławia oceniają, że nakłady na organizację EXPO 2012 wyniosą ok. 300 mln euro. W związku z przygotowaniami ma powstać blisko 40 tys. miejsc pracy. Szacuje się, że EXPO przyciągnie do Wrocławia ok. 4,5 mln gości, w tym ponad 3 mln z Polski i blisko 1,5 mln z zagranicy. Przewidywane wpływy do budżetu państwa w czasie przygotowania i trwania wystawy to ponad miliard złotych.

Michał Kot (PAP)

kot/ la/ mhr/

bFeaUqsy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)