Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE proponuje negocjacje z USA nt. porozumienia o ochronie danych

0
Podziel się

Komisja Europejska zaproponowała w środę rozpoczęcie negocjacji z USA
szerokiej umowy o ochronie danych osobowych, która byłaby podstawą do transatlantyckiej wymiany - w
ramach wspólnej walki z terroryzmem - np. danych bankowych lub danych pasażerów lotniczych.

bEiJYcHp

Komisja Europejska zaproponowała w środę rozpoczęcie negocjacji z USA szerokiej umowy o ochronie danych osobowych, która byłaby podstawą do transatlantyckiej wymiany - w ramach wspólnej walki z terroryzmem - np. danych bankowych lub danych pasażerów lotniczych.

"To byłoby pierwsze porozumienie tworzące parasol nad umowami, jakie negocjujemy z USA w sprawie przekazywania danych pasażerów lotniczych (tzw. PNR - Passenger Name Records) czy danych bankowych w ramach amerykańskiego programu zwalczającego finansowanie terroryzmu (tzw. porozumienie SWIFT)" - powiedział Matthew Newman, rzecznik komisarz ds. wolności obywatelskich Viviane Reding.

Jak podkreślił, dla KE najważniejsze jest uzyskanie w negocjacjach z USA zasady wzajemności. "Prosimy, by nasze standardy o ochronie danych były respektowane. I jednocześnie oczekujemy, że dane popłyną w dwie strony, także z USA do UE. To w naszym obopólnym interesie: wymiana danych i zaufanie" - powiedział. Komisja Europejska pracuje już bowiem nad unijną wersją PNR, by zbierać dane o pasażerach w UE.

bEiJYcHr

Rzecznik KE nie potrafił podać kalendarza negocjacji z USA nowej umowy, wyraził natomiast nadzieję, że kraje UE przyjmą mandat najpóźniej w 2011 roku. Zastrzegł, że nie należy zwlekać z negocjacjami ws. SWIFT w oczekiwaniu na nową umowę o ochronie danych osobowych. "Najlepiej by było, by ogólna umowa była gotowa wcześniej, ale z powodu sytuacji bezpieczeństwa i luki od lutego (wówczas PE odrzucił umowę, wskazując właśnie na brak wystarczającej ochrony danych obywateli UE - PAP) chcemy, by porozumienie SWIFT zostało zawarte jak najszybciej" - oświadczył.

Komisja Europejska przekonuje, że nowa umowa ma zagwarantować wysoki poziom ochrony informacji osobowych, takich jak dane pasażerów czy informacje finansowe, przekazywanych w ramach współpracy transatlantyckiej w sprawach karnych. Umowa zwiększy prawa obywateli w zakresie dostępu do danych, poprawiania ich lub usuwania. Obywatele UE zyskaliby też prawo do korzystania ze środków ochrony prawnej w USA, gdyby ich dane były bezprawnie przetwarzane.

"Moim celem jest osiągnięcie ambitnej umowy i zamierzam bardzo ściśle zaangażować w negocjacje Parlament Europejski. Wzywam Radę do jak najszybszego zatwierdzenia mandatu upoważniającego KE do prowadzenia negocjacji, tak byśmy mogli w jak najkrótszym czasie przystąpić do negocjacji tej oraz innych ważnych umów między UE i USA" - zadeklarowała Reding.

Zdaniem KE nowa solidna umowa o ochronie danych osobowych przyniosłaby korzyści po obu stronach Atlantyku. "Obywatele, organy ścigania i inne zainteresowane podmioty mieliby pewność, że w kontekście transatlantyckiej walki ze zorganizowaną przestępczością i terroryzmem prawa człowieka są w pełni przestrzegane" - powiedziała komisarz UE do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

bEiJYcHx

Od 11 września 2001 r. i późniejszych ataków terrorystycznych w Europie UE i USA zintensyfikowały współpracę policyjną i wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych. Jednym z jej elementów jest przekazywanie i przetwarzanie danych osobowych mających znaczenie zwłaszcza w zapobieganiu terroryzmowi.

Obie strony różnią się jednak w podejściu do ochrony danych, co w przeszłości doprowadziło do rozbieżności w toku negocjacji umów dotyczących wymiany informacji bankowych, czyli SWIFT, czy też umowy w sprawie danych pasażerów. Nowa umowa UE-USA ma doprowadzić do przezwyciężenia tych różnic.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ mc/

bEiJYcHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)