Notowania

wiadomości
25.04.2013 20:32

KE prosi Polskę o wyjaśnienia w sprawie politycznych praw obywateli UE

Komisja Europejska poprosiła w czwartek Polskę o wyjaśnienia, dlaczego narusza unijne prawo, uniemożliwiając obywatelom innych krajów UE przystąpienie do partii politycznych - poinformowała PAP rzeczniczka KE ds. sprawiedliwości Mina Andreeva.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komisja Europejska poprosiła w czwartek Polskę o wyjaśnienia, dlaczego narusza unijne prawo, uniemożliwiając obywatelom innych krajów UE przystąpienie do partii politycznych - poinformowała PAP rzeczniczka KE ds. sprawiedliwości Mina Andreeva.

Prośba o wyjaśnienia to wstępny etap wszczynanych przez KE postępowań o łamanie prawa UE przeciwko państwom członkowskim.

Andreeva przypomniała, że publikując w 2010 roku raport o obywatelstwie UE Komisja Europejska ogłosiła, iż jej intencją jest zapewnienie, by obywatele Unii mogli w pełni korzystać z przysługujących im praw wyborczych, uczestniczyć w życiu politycznym wspólnoty, w której mieszkają, a w szczególności, by "mogli należeć i tworzyć partie polityczne w krajach swego zamieszkania".

"Krajowe ustawy, które tego zakazują, uważane są za sprzeczne z unijnym prawem, bo w ich świetle obywatele UE (mający obywatelstwo innego kraju Unii, niż kraj zamieszkania - PAP) nie mogą korzystać z prawa do kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich na takich samych zasadach, jak obywatele państwa zamieszkania, co gwarantuje art. 20 Traktatu o funkcjonowaniu UE" - wyjaśniła.

Obowiązująca w Polsce ustawa o partiach politycznych stanowi, że "członkami partii politycznych mogą być obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy ukończyli 18 lat".

Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu UE obywatele Unii mają m.in. "prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach lokalnych w państwie członkowskim, w którym mają miejsce zamieszkania, na takich samych warunkach jak obywatele tego państwa".

Według rzeczniczki podobne listy z prośbą o wyjaśnienia KE wysłała też do Czech, Litwy i Słowacji, gdzie - podobnie jak w Polsce - zamieszkali w tych krajach obywatele innych państw UE nie mogą ani należeć ani zakładać partii politycznych, a także do Hiszpanii, Łotwy i Grecji, gdzie wprawdzie obywatele innych państw Unii mogą należeć, ale nie mogą zakładać partii politycznych.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

awi/ ap/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz