Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE przeznacza 50 mln euro na pomoc dla Sudanu Południowego

0
Podziel się:

Komisja Europejska odblokowała w poniedziałek 50 mln euro ze środków
unijnych na pomoc dla Sudanu Południowego - poinformowała unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej
Kristalina Georgiewa. Media ostrzegają, że sytuacja w Sudanie Płd. przeradza się już w wojnę
domową.

Komisja Europejska odblokowała w poniedziałek 50 mln euro ze środków unijnych na pomoc dla Sudanu Południowego - poinformowała unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. Media ostrzegają, że sytuacja w Sudanie Płd. przeradza się już w wojnę domową.

"Sudan Południowy znalazł się na krawędzi klęski humanitarnej, której musimy za wszelką cenę zapobiec" - powiedziała Georgiewa, przypominając, że kraj opuszczają teraz pracownicy organizacji humanitarnych, podczas gdy "setki tysięcy osób" potrzebują pomocy.

Do pierwszych poważnych starć w Sudanie Południowym doszło w połowie grudnia. Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach, wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, w pobliżu stolicy wybuchły walki. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych. 35 tys. osób schroniło się w bazach ONZ.

AFP przypomina, że konflikt, którzy rozgorzał w Sudanie Południowym - najmłodszym państwie świata - przybiera zarazem wymiar polityczny, jak i etniczny. Zwolennicy prezydenta wywodzą się tak jak on z plemienia Dinka, a stronnicy Machara - z mniejszości etnicznej Nuerów. (PAP)

fit/ mc/

15360703 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)