Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE przyznała duży grant Instytutowi Chemii Fizycznej PAN

0
Podziel się:

3,3 mln euro przyznała Komisja Europejska Instytutowi Chemii Fizycznej PAN.
To jeden z największych grantów przyznanych pojedynczej polskiej instytucji naukowo-badawczej w
ramach działania "Potencjał Badawczy" 7. Programu Ramowego UE.

3,3 mln euro przyznała Komisja Europejska Instytutowi Chemii Fizycznej PAN. To jeden z największych grantów przyznanych pojedynczej polskiej instytucji naukowo-badawczej w ramach działania "Potencjał Badawczy" 7. Programu Ramowego UE.

"Grant NOBLESSE pozwoli podjąć działania sprzyjające dalszemu podnoszeniu jakości badań naukowych prowadzonych przez nasz instytut" - deklaruje dyrektor naukowy IChF PAN, prof. dr hab. Robert Hołyst i podkreśla, że Instytut jest jedynym beneficjentem grantu.

Jak poinformował Instytut w komunikacie przesłanym w czwartek PAP, na 293 wnioski o granty obecnej edycji konkursu "Potencjał Badawczy" tylko siedem instytucji naukowych otrzymało maksymalną liczbę punktów - w tym IChF PAN.

Dzięki grantowi NOBLESSE Instytut Chemii Fizycznej PAN będzie mógł zatrudnić kilku badaczy z zagranicznych ośrodków naukowych i zorganizować międzynarodowe konferencje naukowe związane z realizowanymi w IChF PAN tematami badawczymi. Przewidziane są także działania wspierające współpracę z przemysłem oraz związane z ochroną i wyceną własności intelektualnej. Poza tym, Instytutu kupi skaningowy mikroskop elektronowy wysokiej jakości - podano w komunikacie.

Ponadto część grantu jest przewidziana na tworzenie nowych zespołów badawczych.

"Stawiamy na młodych naukowców, chcemy, żeby grupami mogli kierować doktorzy bez habilitacji. Przyznanie grantu to dowód, że Unia Europejska takie działania wspiera" - uważa prof. Hołyst. Nowe zespoły będą zajmować się zagadnieniami dotyczącymi m.in. nanostruktur kwantowych, biospektroskopii, bioczujników i tzw. zielonej nanotechnologii. Badania te będą realizowane przy zaangażowaniu naukowców z 16 krajów Europy.

Jak napisano w komunikacie, w 2010 roku IChF PAN zatrudniał w zespołach naukowych 220 badaczy, którzy opublikowali 175 prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej (to 90 proc. prac) i byli cytowani kilka tysięcy razy. Instytut współpracuje z 43 uniwersytetami i instytucjami naukowymi z Polski i świata, m.in. niemieckim Instytutem Maksa Plancka, francuskim Ecole Normale Superieure i amerykańskim Uniwersytetem Harvarda.

VII Program Ramowy Unii Europejskiej, realizowany od 2007 roku, zajmuje się działaniami wspierającymi badania naukowe i rozwój technologiczny. Budżet przewidzianego na siedem lat programu wynosi ponad 50 mld euro i jest w większości przeznaczany na granty badawcze dla uczestników z Europy i świata, zaangażowanych w międzynarodowe projekty badawcze podnoszące konkurencyjność przemysłu europejskiego na rynkach międzynarodowych. (PAP)

agt/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)