Notowania

wiadomości
22.01.2014 17:49

KE: Rosną ceny energii w UE, są wyższe kilkukrotnie od cen w USA

Ceny energii w UE wciąż rosną. W 2012 r. średnia cena gazu dla gospodarstw domowych w UE była 2,5 razy wyższa od ceny w USA, a energii elektrycznej - blisko dwukrotnie - wynika z opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ceny energii w UE wciąż rosną. W 2012 r. średnia cena gazu dla gospodarstw domowych w UE była 2,5 razy wyższa od ceny w USA, a energii elektrycznej - blisko dwukrotnie - wynika z opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej.

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger mówił na środowej konferencji prasowej w Brukseli, że jest to pierwszy, kompleksowy raport na temat kosztów energetycznych i cen energii w UE. Komisarz zwracał uwagę, że ceny gazu w UE są trzy lub cztery razy wyższe niż w USA i "to zabija przemysł". Wskazał, że wysokie ceny energii to również problem społeczny.

Według niego, dywersyfikacja źródeł energii, zwiększenie konkurencyjności i dokończenie budowy wspólnego rynku "powinno prowadzić do tego, by zmniejszyć dystans między UE a innymi państwami na świecie". Dodał, że trzeba też rozpocząć debatę na temat tego "jak wysokie powinny być obciążenia podatkowe nakładane w państwach członkowskich na energię elektryczną".

Jak zauważa KE w środowym dokumencie, w UE utrzymuje się też duże zróżnicowanie cen energii między poszczególnymi krajami. "Podczas gdy we wszystkich krajach UE obserwowany jest systematyczny wzrost cen energii elektrycznej i gazu dla konsumentów, pozostają duże różnice pomiędzy krajami: konsumenci w krajach z najwyższą ceną energii płacą od 2,4 do 4 razy więcej od konsumentów w krajach z najniższą ceną energii" - zauważa KE w opublikowanym w środę dokumencie.

Średnio ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych rosły o 4 proc. rocznie w okresie 2008-2012. W przypadku gazu, ceny rosły w tym okresie średnio o 3 proc. rocznie. Jeśli chodzi o Polskę, to plasowała się ona wśród krajów o umiarkowanej cenie energii.

W 2012 roku w UE ceny gazu dla średniej wielkości konsumentów przemysłowych były średnio cztery razy wyższe od cen w USA, Kanadzie. Indiach i Rosji i ok. o 12 proc. wyższe niż w Chinach. W tym samym czasie w 10 krajach członkowskich UE, gdzie ceny gazu dla przemysłu były niższe niż średnia europejska, ceny były zbliżone do tych w Chinach, w Turcji i na Ukrainie. Z kolei ceny gazu przemysłowego w Brazylii i Japonii były powyżej średniej europejskiej.

W przypadku gospodarstw domowych średnia cena gazu w 2012 r. była dwa i pół raza wyższa, niż cena płacona przez gospodarstwa domowe w USA i Kanadzie, choć jednocześnie stanowiła połowę cen płaconych przez Japończyków. Była też o 30 proc. niższa niż w Nowej Zelandii. Gospodarstwa domowe w 14 krajach UE płaciły mniej, niż wyniosła średnia w UE; dla nich ceny były porównywalne z tymi w Południowej Korei, Turcji czy w USA.

Jeśli chodzi o cenę energii elektrycznej, to w 2012 roku średniej wielkości zakłady przemysłowe w Europie płaciły za energię elektryczną średnio o ok. 20 proc. więcej niż firmy w Chinach, o ok. 65 proc. więcej niż firmy w Indiach i ponad dwukrotnie więcej niż firmy ulokowane w USA i Rosji. Ceny energii elektrycznej dla przemysłu w Japonii były o 20 proc. wyższe niż w Europie.

Średnio, gospodarstwa domowe w UE płaciły za energię elektryczną ceny porównywalne z tymi w Norwegii, Nowej Zelandii i w Brazylii. Jednak było to blisko dwukrotnie więcej niż płaciły gospodarstwa domowe w USA.

KE opublikowała raport o cenach energii w pakiecie z projektem polityki klimatycznej i energetycznej UE do 2030 r. oraz wytycznymi ws. gazu łupkowego.

Z Brukseli Julita Żylińska i Agnieszka Szymańska (PAP)

jzi/ ajg/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz