Notowania

wiadomości
25.04.2012 15:10

KE skierowała sprawę przeciwko Węgrom do Trybunału UE

Komisja Europejska skierowała sprawę przeciwko Węgrom do Trybunału Sprawiedliwości UE o naruszenie unijnych przepisów w kwestiach: organu ochrony danych osobowych oraz wieku emerytalnego sędziów - poinformowano w środę w Brukseli.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komisja Europejska skierowała sprawę przeciwko Węgrom do Trybunału Sprawiedliwości UE o naruszenie unijnych przepisów w kwestiach: organu ochrony danych osobowych oraz wieku emerytalnego sędziów - poinformowano w środę w Brukseli.

KE jednocześnie oświadczyła, że jest gotowa rozpocząć dyskusję na temat wsparcia finansowego dla Węgier ze strony UE i MFW. Otrzymała bowiem "jasne gwarancje", że Węgry zapewnią niezależność swego banku centralnego. Kwestia banku centralnego była trzecią, w której Budapesztowi groziło skierowanie sprawy do trybunału.

Jak poinformował w środę rzecznik KE Olivier Bailly, w sprawie węgierskiego organu ds. ochrony danych KE "stwierdziła pewną poprawę". Uznała jednak, że doszło do naruszenia przepisów unijnych w procesie powołania nowego ombudsmana ds. ochrony danych osobowych i odwołania poprzedniego, którego kadencja kończy się w 2014 roku. Rzecznik podkreślił, że konieczne jest zapewnienie niezależności szefa urzędu ochrony danych. KE zdecydowała się więc skierować sprawę do trybunału.

W sporze dotyczącym obniżenia obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów z 70 do 62 lat (co zdaniem węgierskiej opozycji miało być sposobem na pozbycie się niektórych sędziów) KE również zwraca się do Trybunału Sprawiedliwości. Prosi go, by zajął się tą sprawą w trybie pilnym, ponieważ ustawa, którą przyjęły Węgry, miałaby wejść w życie jeszcze w tym roku. "Zwracamy się do władz węgierskich, by zawiesiły stosowanie tej ustawy, póki nie będzie decyzji trybunału" - oświadczył Bailly.

Jak dodał, KE gotowa jest zamknąć procedurę naruszenia unijnego prawa w zakresie niezależności banku centralnego, jeśli rząd w Budapeszcie podejmie działania, do których zobowiązał się premier Viktor Orban na spotkaniu we wtorek z szefem KE Jose Manuelem Barroso. W przypadku spełnienia tych zobowiązań niezależność banku centralnego będzie respektowana, jak wymagają tego przepisy unijne.

Przedstawiciel KE podkreślił, że Orban udzielił "bardzo jasnych gwarancji" dotyczących szybkiej zmiany przepisów, by zapewniały one niezależność banku. Te gwarancje to największa zmiana w sporze Unii z Węgrami na temat ich kontrowersyjnych ustaw - podkreślił rzecznik.

Z powodu tej właśnie zmiany KE jest gotowa do podjęcia negocjacji w sprawie pomocy finansowej. Zdecydowała się na to również dlatego, że Węgry złożyły pewne gwarancje dotyczące niezawisłości swego systemu sprawiedliwości. Jak głosi komunikat KE, Budapeszt zobowiązał się, że odniesie się do rekomendacji Komisji Weneckiej "w priorytetowych i kluczowych obszarach w sferze reformy sądownictwa".

Jednak przed zakończeniem rozmów o pomocy finansowej Węgry powinny w pełni wywiązać się z podjętych zobowiązań - zastrzega KE w komunikacie.

W styczniu Komisja Europejska wszczęła przeciwko Węgrom trzy postępowania o naruszenie prawa unijnego: w sprawie ograniczenia niezależności banku centralnego i urzędu ds. ochrony danych osobowych oraz obniżenia obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów. Procedura w sprawie banku centralnego została następnie zawieszona. Jednocześnie KE oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy stawiały zmiany w ustawie o banku centralnym jako warunek nowej pomocy finansowej dla Węgier rzędu 15-20 mld euro.

Węgry są ostatnio na cenzurowym w KE. Poza wspomnianymi procedurami o naruszenie unijnego prawa, KE zagroziła pod koniec lutego, że zamrozi Węgrom od 2013 r. dostęp do prawie pół miliarda euro z Funduszu Spójności, jeśli do tego czasu rząd nie przyjmie odpowiednich środków, by trwale zredukować nadmierny deficyt budżetowy do dozwolonych 3 proc. PKB.

Z Brukseli Anna Wróbel (PAP)

awl/ ksaj/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz