Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: tylko globalna współpraca uchroni nas przed pandemią grypy

0
Podziel się:

Tylko globalna, dobrze koordynowana współpraca międzysektorowa może nas
uchronić przed groźnymi skutkami wybuchu pandemii grypy A/H1N1 - powiedziała w piątek w Brukseli
Androulla Vassiliou, Komisarz Unii Europejskiej ds. Zdrowia, otwierając zorganizowaną przez Komisję
Europejską konferencję "Obszary wspólnego oddziaływania grypy u ludzi i zwierząt".

Tylko globalna, dobrze koordynowana współpraca międzysektorowa może nas uchronić przed groźnymi skutkami wybuchu pandemii grypy A/H1N1 - powiedziała w piątek w Brukseli Androulla Vassiliou, Komisarz Unii Europejskiej ds. Zdrowia, otwierając zorganizowaną przez Komisję Europejską konferencję "Obszary wspólnego oddziaływania grypy u ludzi i zwierząt".

Spotkanie, w którym bierze udział kilkuset ekspertów ze wszystkich krajów UE, zorganizowano, aby zwrócić uwagę na konieczność zaplanowania szczegółowej strategii wielosektorowej i transgranicznej współpracy, która pomoże ograniczyć skutki pandemii grypy A/H1N1, zarówno zdrowotne, jak i ekonomiczne.

"Spotkaliśmy się tu, aby porozmawiać o wpływie wirusów zwierzęcych na populację ludzką - powiedziała komisarz Vassiliou. - Wirus H1N1 potrafi rozprzestrzeniać się pomiędzy gatunkami i jest już obecny na wszystkich kontynentach". Zdaniem ekspertki, może to doprowadzić do poważnych skutków nie tylko zdrowotnych, ale także społeczno-ekonomicznych w wielu różnych sektorach, np. spożywczym, rolniczym, logistycznym itp.

Do najważniejszych elementów strategii ograniczającej rozprzestrzenianie się pandemii należeć powinny: monitorowanie grypy w populacji zwierząt, zapewnienie dostępności do szczepień wszystkim potrzebującym (m.in. poprzez to, by poszczególne kraje, także rozwijające się, umiały same produkować szczepionki na własne potrzeby) oraz edukacja i informowanie społeczeństwa w kwestii zagrożenia. "Ludzie muszą dostawać jasny i zrozumiały przekaz, jak minimalizować ryzyko zarażenia oraz czy, jak, czym i kiedy się szczepić. Brak takiego przekazu powoduje dezorientację i prowadzi do zaniedbań. Odpowiadać ze te informacje powinni krajowi specjaliści ds. zdrowia oraz lekarze, w oparciu o oficjalne komunikaty Komisji Europejskiej" - mówiła Vassiliou.

W dalszej części spotkania szwedzka minister ds. osób starszych i zdrowia publicznego Maria Larsson przypomniała, że szczep H1N1 może przenosić się bezpośrednio nie tylko ze świń na ludzi oraz z człowieka na człowieka, ale także, co odkryto kilka miesięcy temu, w drugim kierunku, czyli z ludzi na świnie, co czyni go jeszcze bardziej niebezpiecznym, gdyż sprzyja powstawaniu mutacji i zwiększaniu odporności na leki.

Konferencja pt. "Obszary wspólnego oddziaływania grypy u ludzi i zwierząt" jest kontynuacją odbywającego się pod koniec września Europejskiego Tygodnia Weterynarii 2009, zorganizowanego wspólnie przez KE oraz Europejską Federację Lekarzy Weterynarii (FVE). Celem obu inicjatyw miało być podkreślenie fundamentalnego związku pomiędzy zdrowiem ludzi a zdrowiem zwierząt, a także ważnej roli, jaką europejscy weterynarze mogą odegrać w zapobieganiu pandemii grypy.

Do zarażenia wirusem A/H1N1 dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z człowieka zakażonymi zwierzętami i na odwrót. Dotychczas nie ma żadnych dowodów, że można się zarazić poprzez spożycie zakażonego mięsa.

Katarzyna Czechowicz (PAP)

kap/ tot/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)