Notowania

wiadomości
25.04.2013 11:59

KE upomina Polskę ws. unijnych przepisów środowiskowych

Komisja Europejska upomniała w czwartek Polskę ws. przestrzegania przepisów środowiskowych UE. Wytknęła m.in. brak odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź KE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komisja Europejska upomniała w czwartek Polskę ws. przestrzegania przepisów środowiskowych UE. Wytknęła m.in. brak odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź KE.

Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły został ustanowiony przez polski rząd w 2011 r. Jego celem jest zabezpieczenie przed powodziami pięciu województw (lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie).

"Komisja ma kilka obaw o środowiskowe aspekty polskiego programu (...). Pomimo tego, że będzie on miał wpływ na wody i obszary Natura 2000, nie przeprowadzono odpowiedniej oceny wpływu biorąc pod uwagę środowiskowe aspekty wymienione w prawie UE" - napisała KE zaznaczając, że chodzi o dyrektywę w sprawie strategicznej oceny oddziaływania projektów inwestycyjnych na środowisko.

KE dodała, że 120 z 410 projektów zawartych w programie zapobiegania powodziom na Wiśle ma "znaczący" wpływ na 50 różnych obszarów Natury 2000. Przy takim wpływie na obszary chronione wymagane są: szczególne uzasadnienie projektów nadrzędnym interesem publicznym, przeanalizowanie alternatyw i środki kompensacyjne, zgodnie z dyrektywą siedliskową - wskazała KE. "Nie wydaje się, żeby to zostało zrobione" - czytamy.

KE wskazała też na swoje obawy związane z przestrzeganiem ramowej dyrektywy wodnej w związku z tym, że "program stwarza ryzyko dla wód". "W pełni popierając polskie wysiłki na rzecz rozwoju infrastruktury przeciwpowodziowej w celu ochrony ludzi i dziedzictwa kulturowego, Komisja podkreśla, że działania te muszą być zgodne z prawodawstwem UE w zakresie środowiska" - tłumaczy KE.

Komisja przypomniała, że wysłała polskim władzom wezwanie do usunięcia uchybienia w listopadzie 2012, ale ponieważ nie podjęto jeszcze odpowiednich kroków naprawczych, skierowała tzw. uzasadnioną opinię (drugi etap procedury o naruszenie unijnego prawa) dając Polsce dwa miesiące na odpowiedź. "Jeżeli Polska się do tego nie zastosuje, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE" - podsumowano w komunikacie.

KE upomniała też w czwartek Polskę ws. przestrzegania unijnych przepisów o jakości powietrza. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

jzi/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz