Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE w najbliższych dniach wyśle do Grecji ekspertów

0
Podziel się:

Komisja Europejska poinformowała w niedzielę, że w najbliższych dniach
wyśle do Grecji ekipę ekspertów, aby - po ogłoszeniu przez Ateny nowych środków ograniczenia
deficytu - do końca września zawrzeć porozumienie w sprawie wypłaty kolejnej transzy pożyczki.

Komisja Europejska poinformowała w niedzielę, że w najbliższych dniach wyśle do Grecji ekipę ekspertów, aby - po ogłoszeniu przez Ateny nowych środków ograniczenia deficytu - do końca września zawrzeć porozumienie w sprawie wypłaty kolejnej transzy pożyczki.

"Eksperci KE wrócą do Aten w najbliższych dniach, aby udzielić greckim władzom wsparcia technicznego w toczących się pracach" - oświadczył w komunikacie unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Przyjazd ekspertów utoruje drogę do ogólnej misji kredytodawców Grecji, tzw. trojki (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy), która wyjechała z Grecji na początku tego miesiąca ze względu na brak postępów ze strony rządu greckiego w dochowaniu zobowiązań do zmniejszenia deficytu.

"Kiedy Grecja spełni te warunki, oczekuję, że misja +trojki+ (złożona z ekspertów KE, EBC i MFW) może zostać zakończona pod koniec września" - dodał Rehn.

W niedzielę grecki rząd ogłosił nowe środki mające na celu zmniejszenie deficytu.

Na początku września eksperci "trojki" wyjechali niespodziewanie z Grecji, kiedy mieli umożliwić lub zablokować wypłatę kolejnej transzy pożyczek, których Ateny pilnie potrzebują, aby uniknąć bankructwa. Niedzielne oświadczenie greckiego rządu było warunkiem powrotu ekspertów.

Środki finansowe, w tym podatek od nieruchomości, uzgodnione przez grecki rząd w celu zmniejszenia deficytu budżetowego wyniosą około 2 mld euro.

Ateny muszą jednak też wdrożyć reformy strukturalne mające na celu spełnienie określonych warunków - przypomniał komisarz Rehn. (PAP)

klm/ mc/

9761890

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)