Notowania

czechy
26.11.2008 12:52

KE: Wierzymy, że Czechy dotrzymają zobowiązań ws. ratyfikacji Traktatu z Lizbony

Komisja Europejska wyraziła w środę przekonanie, że Republika Czeska dotrzyma zobowiązania i zakończy ratyfikację Traktatu z Lizbony, wynegocjowanego i podpisanego z udziałem czeskiego rządu w grudniu 2007 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Komisja Europejska wyraziła w środę przekonanie, że Republika Czeska dotrzyma zobowiązania i zakończy ratyfikację Traktatu z Lizbony, wynegocjowanego i podpisanego z udziałem czeskiego rządu w grudniu 2007 roku. *

"Nie komentujemy poszczególnych etapów ratyfikacji traktatu" - powiedziała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. "Ale wierzymy, że Republika Czeska dotrzyma zobowiązań i zakończy ratyfikację" - dodała.

Przypomniała, że Traktat z Lizbony musi być jeszcze ratyfikowany przez czeski parlament.

Trybunał Konstytucyjny Republiki Czeskiej orzekł w środę, że Traktat Lizboński jest zgodny z czeską konstytucją. Decyzja Trybunału otwiera drogę do ratyfikacji dokumentu w obu izbach parlamentu Republiki Czeskiej, która od 1 stycznia przejmuje rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Praga jest jedyną stolicą unijną, gdzie nie rozpoczęto jeszcze procesu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, który ustanawia nowe ramy prawne Unii.

Traktat został ratyfikowany już przez 25 krajów UE (W Polsce i Niemczech ratyfikacja czeka na podpisy prezydentów).

Irlandia jako jedyny kraj odrzuciła traktat w referendum czerwcowym. Irlandzkie źródła rządowe dotychczas informowały w Brukseli, że jeśli referendum będzie powtórzone, to dopiero w drugiej połowie 2009 roku. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Rząd zobowiązał się, że ogłosi tzw. mapę drogową w sprawie referendum na szczycie UE 11-12 grudnia w Brukseli.

Inga Czerny (PAP)

icz/ ro/

Tagi: czechy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz