Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE wydała płytę z piosenkami, które obaliły żelazną kurtynę

0
Podziel się:

"Mury" Jacka Kaczmarskiego i "Ballada o
Janku Wiśniewskim" w wykonaniu Krystyny Jandy znalazły się na
płycie wydanej przez Komisję Europejską z okazji 20. rocznicy
przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Mury" Jacka Kaczmarskiego i "Ballada o Janku Wiśniewskim" w wykonaniu Krystyny Jandy znalazły się na płycie wydanej przez Komisję Europejską z okazji 20. rocznicy przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Moi koledzy mieli łzy w oczach, słuchając +Ballady o Janku Wiśniewskim+" - powiedziała PAP w środę Ewa Haczyk z KE, która była członkiem specjalnie powołanej w Komisji grupy roboczej, zajmującej się obchodami rocznicy upadku żelaznej kurtyny.

Na płycie pt. "Dźwięki rewolucji. Kolekcja piosenek, które doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny" znalazło się 20 utworów, które towarzyszyły protestom i zrywom robotniczym, wyrażały sprzeciw wobec rzeczywistości albo po prostu nadzieję i tęsknotę za wolnością.

"To są utwory kultowe, symboliczne i emblematyczne, które zostały wybrane przez specjalne jury z propozycji nadesłanych z krajów członkowskich" - powiedziała Haczyk.

Płyta została wydana w nakładzie 25 tys. egzemplarzy, ale z powodu dużej popularności już zamówiono dodatkowe 10 tys. Jest rozdawana na różnego rodzaju imprezach organizowanych przez KE i jej przedstawicielstwa w 27 krajach UE. Na jej produkcję Komisja przeznaczyła 80 tys. euro.

Oprócz płyty, KE przygotowała też specjalną wystawę "Europa zjednoczona i wolna" ze zdjęciami ilustrującymi Praską Wiosnę, ulice Budapesztu podczas powstania w 1956 roku, ruch "Solidarność" czy wreszcie upadek muru berlińskiego. Do 4 czerwca wystawa jest prezentowana w głównej siedzibie Komisji w Brukseli, skąd następnie pojedzie do innych miast Europy.

Powstał też specjalny film o narodzinach demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozpoczyna się od symbolicznej sceny: rodząca kobieta obserwuje w telewizji obalenie muru berlińskiego.

Kluczowym momentem tegorocznych obchodów, na które Komisja wyda łącznie 250 tys. euro, będą wydarzenia w Berlinie 9 listopada, kiedy to świętowana będzie rocznica obalenia muru.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ awl/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)