Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 15:03

KE zarządza reformę portalu dla poszukujących pracy - EURES

W obliczu rosnącego bezrobocia Komisja Europejska podjęła w poniedziałek decyzję o reformie portalu EURES, za pośrednictwem którego Europejczycy poszukują pracy w UE. Portal ma być bardziej przyjazny dla użytkowników i lepiej dopasowywać oferty pracy do CV.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W obliczu rosnącego bezrobocia Komisja Europejska podjęła w poniedziałek decyzję o reformie portalu EURES, za pośrednictwem którego Europejczycy poszukują pracy w UE. Portal ma być bardziej przyjazny dla użytkowników i lepiej dopasowywać oferty pracy do CV. *

"Dzięki tej reformie chcemy zmierzać w kierunku prawdziwego paneuropejskiego rynku pracy. To także ważny element odpowiedzi na kryzys" - przekonywał na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor. Dodał, że obecnie w UE 25 mln osób nie ma pracy, co jest nie do zaakceptowania.

Podkreślił, że za pośrednictwem EURES-u wzmacniana jest mobilność pracowników w UE. Portal ten, który obecnie zapewnia dostęp do 1,3 mln ofert pracy, jest skierowany do osób, które w poszukiwaniu zatrudnienia są gotowe do zmiany miejsca zamieszkania.

"Ulepszenie EURES-u ma pomóc w zidentyfikowaniu wolnych miejsc pracy osobom, które są gotowe na przeprowadzkę do innego kraju, a także pomóc pracodawcom w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników" - powiedział Andor. Dodał, że już teraz EURES umożliwia znalezienie pracy 50 tysiącom osób rocznie, ale KE chce dzięki reformie sieci zwiększyć tę liczbę.

Komisarz poinformował, że reforma skupi się m.in. na lepszym dopasowywaniu pracodawców i poszukujących pracy, a portal ma szczególnie skoncentrować się na młodych ludziach w związku z obecnie wysokim bezrobociem w tej grupie. Ponadto EURES ma zawierać nie tylko oferty pracy, ale i propozycje staży.

"Poprawie ma ulec też koordynacja na poziomie krajowym, oparta na popycie na poszczególne umiejętności w poszczególnych krajach" - powiedział Andor. Do EURES-u mają mieć też dostęp prywatne organizacje działające w obszarze zatrudnienia.

"Reforma sprawi też, że EURES będzie bardziej przyjazny dla użytkowników, oferując internetowe instrumenty dopasowywania ofert" - zapowiedział komisarz. EURES ma być również wzbogacony o materiały wideo i funkcje portalu społecznościowego. Andor poinformował, że wszystkie elementy reformy mają być wprowadzone najpóźniej do stycznia 2014 r. "Chciałbym, aby kraje UE wdrożyły reformę jak najszybciej, by ludzie poszukujący pracy mogli korzystać z ulepszonej sieci w swoich krajach" - zaapelował Andor.

EURES to sieć dla osób poszukujących pracy, skupiająca 31 europejskich służb ds. zatrudnienia w krajach UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie oraz Szwajcarii.

Portal EURES jest dostępny pod linkiem: http://ec.europa.eu/eures/

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ lep/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz