Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE zatwierdziła pomoc na budowę gazociągów

0
Podziel się:

Komisja Europejska zatwierdziła w środę pomoc w wysokości 1 mld 950 mln zł
na budowę i modernizację gazociągów, uznając ją za zgodną z unijnymi zasadami pomocy państwa.

bEDuqkSZ

*Komisja Europejska zatwierdziła w środę pomoc w wysokości 1 mld 950 mln zł na budowę i modernizację gazociągów, uznając ją za zgodną z unijnymi zasadami pomocy państwa. *

Chodzi o sieć gazociągów, którą zaplanował Gaz-System, i która będzie stanowić część unijnego korytarza dostaw gazu Północ-Południe. Jego celem jest dostęp do źródeł zaopatrzenia w gaz na północy ze źródeł norweskich oraz poprzez terminal na gaz skroplony LNG w Świnoujściu. Planowane gazociągi mają też lepiej zintegrować polski rynek gazu z rynkami w Niemczech, w Czechach i na Słowacji.

"Większe zdolności przesyłowe rurociągów umożliwią dostęp do sieci większej liczbie dostawców gazu, zgodnie z unijną zasadą dostępu stron trzecich. To z kolei pobudzi konkurencję na rynku dostaw gazu. W świetle tych korzyści Komisja uznała pomoc za zgodną z zasadami UE" - czytamy.

bEDuqkTb

KE przypomniała, że Polska w marcu zgłosiła jej plany wsparcia dla rozwoju sieci przesyłu gazu. Pomoc finansową z funduszy strukturalnych UE otrzyma Gaz-System, państwowy operator systemów przesyłowych gazu w Polsce. (PAP)

jzi/ pad/

bEDuqkTC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)