Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: zbyt duże uprawnienia UKE w Prawie telekomunikacyjnym

0
Podziel się:

Polskie Prawo telekomunikacyjne daje zbyt duże uprawnienia Urzędowi
Komunikacji Elektronicznej (UKE) w określaniu cen hurtowych usług telekomunikacyjnych - uznała w
czwartek Komisja Europejska, wzywając Polskę do wyjaśnień w tej sprawie.

Polskie Prawo telekomunikacyjne daje zbyt duże uprawnienia Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE) w określaniu cen hurtowych usług telekomunikacyjnych - uznała w czwartek Komisja Europejska, wzywając Polskę do wyjaśnień w tej sprawie.

Chodzi o nowelizację Prawa telekomunikacyjnego z kwietnia ub.r., która miała dostosować polskie przepisy ustawy do prawa UE oraz usprawnić działanie rynku.

Obawy KE związane są z tym, że przepisy dają UKE szerokie uprawnienia do ustalania poziomu cen hurtowych przy użyciu swojej własnej metodologii niezależnie od obowiązku przestrzegania zasady orientacji kosztowej, zatwierdzonego systemu księgowania kosztów, który jest faktycznie stosowany, i pozytywnej weryfikacji przestrzegania przepisów przez uprawniony i niezależny organ.

KE twierdzi, że nie jest to zgodne z wymogami unijnego prawa, które wymagają, by krajowe organy regulacyjne tak reagowały na stwierdzone zakłócenie konkurencji na rynku, by nałożone obowiązki były "właściwe i proporcjonalne" w stosunku do problemu. Polskie przepisy - głosi komunikat - doprowadziły do "niepewności prawnej i mogą być dyskryminujące dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych".

Dlatego KE postanowiła skierować do Polski formalny wniosek o udzielenie informacji na ten temat, w formie wezwania do usunięcia uchybienia. Stanowi to pierwszy etap unijnej procedury o naruszenie unijnych przepisów.

"Komisja musi sprawdzić, czy polski organ regulacyjny dysponuje odpowiednimi narzędziami w celu zastosowania odpowiednich środków zaradczych w odniesieniu do hurtowych rynków telekomunikacyjnych. Zasada ta jest jednym z fundamentów UE w dziedzinie telekomunikacji" - oświadczyła unijna komisarz ds. telekomunikacji Neelie Kroes.

KE już w przeszłości zarzucała UKE stosowanie nieproporcjonalnych działań w celu zapewnienia konkurencji na rynku telekomunikacyjnym w Polsce. Przed dwoma tygodniami zażądała od UKE wycofania się z planów uregulowania rynku usług wymiany ruchu IP, z których korzystają dostawcy internetu.

Zdaniem KE, UKE nie ma racji twierdząc, iż Telekomunikacja Polska SA ogranicza konkurencję w tym zakresie. W odpowiedzi UKE stwierdził, że po stronie KE brak wystarczającej woli współpracy, co powoduje "powtarzanie tych samych błędnych argumentów w publikowanych dokumentach".

Michał Kot (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

kot/ icz/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)