Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kenia: Islamiści z Al-Szabab grożą zabiciem zakładników

0
Podziel się:

Terroryści z somalijskiej radykalnej milicji islamskiej Al-Szabab
zagrozili w poniedziałek zabiciem zakładników, których od soboty przetrzymują w centrum handlowym
Westgate w stolicy Kenii Nairobi.

bEDzltkR

Terroryści z somalijskiej radykalnej milicji islamskiej Al-Szabab zagrozili w poniedziałek zabiciem zakładników, których od soboty przetrzymują w centrum handlowym Westgate w stolicy Kenii Nairobi.

"Upoważniamy mudżahedinów wewnątrz budynku, by podjęli działania przeciwko więźniom" - głosi komunikat rzecznika Al-Szabab opublikowany na stronie internetowej islamistów. Rzecznik dodał, że zakładnicy poniosą konsekwencje "presji wywieranej na mudżahedinów". Grupa zapewniła także, że jest w kontakcie z terrorystami w Nairobi.

Armia kenijska informowała w nocy z niedzieli na poniedziałek, że większość zakładników jest już na wolności. Jednak w poniedziałek rano rzecznik armii płk Cyrus Oguna przyznał, że los przetrzymywanych osób pozostaje niejasny. "Czekamy jeszcze na potwierdzenie, co dzieje się w budynku" - powiedział Oguna.

bEDzltkT

Bilans ofiar ataku terrorystów pozostaje bez zmian: napastnicy zabili 68 osób, 175 zostało rannych, a 49 ludzi uważa się za zaginionych.

Nad ranem w poniedziałek słychać było intensywną strzelaninę i silne eksplozje dochodzące z oblężonego gmachu.

Szturm armii kenijskiej na centrum Westgate rozpoczął się w niedzielę o zmroku. Dwa wojskowe śmigłowce nadleciały nad budynek, słyszano odgłosy eksplozji i wymiany ognia. Z ostatnich doniesień wynikało jednak, że napastnicy wciąż ukrywają się w Westgate.

Członkowie Al-Szabab, mającej powiązania z Al-Kaidą, wtargnęli do centrum handlowego w sobotę. Według świadków napastnicy pozwolili wyjść z centrum muzułmanom, po czym otworzyli ogień do pozostałych klientów. Napastnicy domagają się wycofania kenijskich wojsk z Somalii; nie stawiają żadnych innych żądań.

bEDzltkZ

Centrum Westgate w Nairobi jest licznie odwiedzane przez bogatych klientów, zarówno miejscowych, jak i zagranicznych. (PAP)

awl/ ap/

14632710 14632727 arch.

bEDzltlu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)