Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kenia: Poprawki do konstytucji wprowadzają zmiany w podziale władzy

0
Podziel się:

Kenijski parlament jednogłośnie przyjął poprawki do
konstytucji, wprowadzające zmiany w podziale władzy w państwie, co
do czego strony porozumiały się pod koniec lutego.

Kenijski parlament jednogłośnie przyjął poprawki do konstytucji, wprowadzające zmiany w podziale władzy w państwie, co do czego strony porozumiały się pod koniec lutego.

W pierwszym głosowaniu zaaprobowano zmiany ustanawiające urząd premiera, urzędy dwóch wicepremierów oraz reguły podziału władzy w rządzie; w drugim zaś parlament przyjął porozumienie o pojednaniu narodowym, przewidujące stworzenie rządu koalicyjnego.

Do tej pory, zgodnie z konstytucją z 1963 roku, wielokrotnie modyfikowaną (ostatnio w 1999 roku), głową państwa i szefem rządu był prezydent wybierany w głosowaniu powszechnym na pięć lat.

Pod koniec lutego prezydent Mwai Kibaki podpisał z opozycją i jej liderem Railą Odingą 10-punktowe porozumienie kończące konflikt trwający od grudniowych wyborów prezydenckich.

Na mocy porozumienia tekę premiera otrzyma przywódca partii mającej najwięcej mandatów w parlamencie, czyli lider Pomarańczowego Ruchu Demokratycznego Raila Odinga.

Wśród zawartych w porozumieniu postulatów oprócz podziału władzy znalazło się ustanowienie komisji prawdy, sprawiedliwości i pojednania, która ma zbadać nadużycia, w tym ataki na tle etnicznym oraz krwawą pacyfikację zamieszek przez siły bezpieczeństwa.

W grudniu opozycja zakwestionowała wyniki wyborów prezydenckich, co zaogniło konflikt między popierającym Kibakiego plemieniem Kikuju a grupami etnicznymi Luo i Kalendżin, stojącymi za Odingą.

W wyniku zamieszek i drastycznych aktów przemocy zginęło około 1500 osób, a od 300 do 600 tys. - według różnych źródeł - musiało opuścić swoje domy. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)