Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kenia: Zakładnicy rozmieszczeni są w różnych miejscach centrum handlowego

0
Podziel się

Zakładnicy, których liczby nie udalo się dotąd ustalić, rozmieszczeni
są w różnych miejscach centrum handlowego w Nairobi. Dotychczas nie udało się też nawiązać
łączności z terrorystami, którzy ich przetrzymują. Jest ok. dwunastu - poinformował w niedzielę nad
ranem rząd Kenii.

bEqDiBvp

Zakładnicy, których liczby nie udalo się dotąd ustalić, rozmieszczeni są w różnych miejscach centrum handlowego w Nairobi. Dotychczas nie udało się też nawiązać łączności z terrorystami, którzy ich przetrzymują. Jest ok. dwunastu - poinformował w niedzielę nad ranem rząd Kenii.

Jak informuje AFP, działania mające na celu zatrzymanie napastników, którzy w sobotę zaatakowali centrum handlowe Westgate w Nairobi zabijając 39 i raniąc ponad 150 osób, trwają. Wśród ofiar są dzieci. Od rozpoczęcia ataku minęło już 17 godzin.

Kenijskie Centrum ds. Operacji Przeciwdziałania Katastrofom poinformowało w niedzielę na Twitterze, że górne piętra centrum zostały opanowane.

bEqDiBvr

"Działania trwają, ale nie można przyspieszyć pewnych spraw" - powiedział jeden z oficerów z oddziałów wojskowych, które otaczają centrum handlowe.

Około dwunastu zamaskowanych napastników zaatakowało w sobotę koło południa centrum handlowe Westgate w Nairobi licznie odwiedzane przez bogatą klientelę, zarówno miejscową jak i zagraniczną. Według świadków, napastnicy pozwolili wyjść z centrum muzułmanom po czym otworzyli ogień do pozostałych klientów. Do ataku przyznała się somalijska radykalna milicja islamska Al-Szabab, mająca powiązania z Al-Kaidą.

"Mudżahedini wtargnęli dzisiaj około południa do (centrum handlowego) Westgate" - taki wpis milicji Al-Szabab pojawił się w sobotę wieczorem na Twitterze. "Zabili ponad stu kenijskich niewiernych, bitwa trwa" - dodali islamiści, którzy twierdzą, że są w kontakcie z "mudżahedinami" w centrum handlowym.

Według nich atak w Nairobi jest "wymierzeniem sprawiedliwości" za zbrodnie popełnione przez wojska kenijskie w Somalii. "Długo prowadziliśmy wojnę z Kenijczykami na naszej ziemi, teraz nadszedł czas, by przenieść pole walki i prowadzić wojnę na ich ziemi" - napisano na oficjalnym koncie Al-Szabab na Twitterze. Napastnicy zapowiedzieli dalsze ataki na terytorium Kenii. (PAP)

bEqDiBvx

jm/

14626341 14626890 arch.

bEqDiBvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)