Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kerry od poniedziałku w Polsce; we wtorek rozmowy z polskimi politykami

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź szefa MSZ
#

bEqalZqt

# dochodzi wypowiedź szefa MSZ #

04.11. Warszawa (PAP) - Polsko-amerykańskie stosunki dwustronne, wspólne projekty w sferze bezpieczeństwa, współpraca gospodarcza - to oficjalne tematy rozmów sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, który w poniedziałek wieczorem przybywa z wizytą do Polski. Spotka się m.in. z premierem i szefem MSZ.

Niewykluczone, że tematem rozmowy Sikorskiego z Kerrym będzie też tzw. afera podsłuchowa związana z praktykami amerykańskiego wywiadu, ale - jak wskazują eksperci, z którymi rozmawiała PAP - nie będzie to najważniejsza kwestia. Wśród nich wymieniają m.in. program budowy tarczy antyrakietowej na naszym terytorium oraz przyszłość NATO.

bEqalZqv

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował PAP, że Kerry przybędzie do Warszawy w poniedziałek wieczorem, z lotniska na Okęciu uda się do Lasek, gdzie złoży wieniec na grobie byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Wtorek Kerry zacznie od rozmowy z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Poranne spotkanie z przedstawicielami polskiej dyplomacji zaplanowane jest na ponad godzinę, po nim odbędzie się konferencja prasowa. Planowana jest również rozmowa amerykańskiego polityka z premierem Donaldem Tuskiem.

Wspólnie z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem Kerry odwiedzi 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie spotka się z żołnierzami polskimi i amerykańskimi.

W programie wizyty sekretarza stanu USA jest także spotkanie z polskimi i amerykańskimi biznesmenami oraz spotkanie ze stażystami programu "Top 500 innovators" - pracownikami naukowymi polskich jednostek naukowych, prowadzącymi badania m.in. w obszarze nauk: ścisłych, przyrodniczych, technicznych i medycznych.

bEqalZqB

Zarówno Sikorski jak i eksperci pytani przez PAP zwracają uwagę, że Polska jest jedynym krajem europejskim na trasie podróży sekretarza stanu USA. Odwiedził on już stolice Egiptu i Arabii Saudyjskiej; po pobycie w Warszawie znowu poleci na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, by odwiedzić: Izrael, Palestynę, Jordanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algierię i Maroko.

Radosław Sikorski podkreślał w wypowiedziach medialnych, że wizyta Kerry'ego będzie okazją do "poważnych, sojuszniczych rozmów o bezpieczeństwie i sytuacji międzynarodowej".

"Będziemy rozmawiać o sytuacji międzynarodowej i stosunkach polsko-amerykańskich, w których są i niewykorzystane możliwości, i niezałatwione sprawy. Spodziewam się także ważnej dyskusji o Partnerstwie Wschodnim. Poza tym polityka sojusznicza NATO, relacja Unia-Stany Zjednoczone. Zapewne o sąsiadach" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Sikorski.

Dopytany czy będzie poruszona sprawa budowy tarczy antyrakietowej w Polsce, odpowiedział: "Spodziewam się, że John Kerry będzie chciał określić plany amerykańskie. W Rumunii ruszyła już budowa". "Strona amerykańska deklaruje, że tarcza ma chronić głównie Europę oraz siły amerykańskie w Europie przed rakietami balistycznymi z Bliskiego Wschodu. Iran zmienił retorykę, ale nie zmieniły się fakty. Dopóki one się nie zmienią, takie zabezpieczenie, taka obronna instalacja w Europie pozostaje istotna" - zaznaczył szef MSZ.

bEqalZqC

Sikorski mówił też o współpracy dotyczącej wydobycia i handlu gazem łupkowym. "Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone będą szerzej niż do tej pory eksportować swoje nadwyżki gazu wszelakiego, wtedy jego cena mogłaby spaść. Cena w Stanach jest o trzy czwarte niższa niż w Europie" - podkreślił minister.

Według ambasady USA w Warszawie rozmowy dotyczyć będą: "ścisłego sojuszu obronnego i partnerstwa z Polską w zakresie szeregu globalnych kwestii" oraz "kluczowego wkładu Polski w szerzenie demokracji i umacnianie zdolności NATO".

Ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf zaznaczył, że wizyta w Warszawie jest "inicjatywą amerykańską". Jak dodał, oczekuje, że w rozmowach zostanie też poruszona polityka wschodnia, w tym stosunki z Rosją oraz listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego.

Schnepf, pytany, czy inwigilacja i podsłuchy NSA będą tematem rozmów w Warszawie, powiedział, że "nie ma na ten temat wiedzy". Sikorski mówił w ubiegłym tygodniu, że Polska oczekuje na odpowiedź, czy polskie władze także były podsłuchiwane.

bEqalZqD

Sikorski zapytany w poniedziałek czy porozmawia na ten temat z Kerrym, odpowiedział, że spodziewa się, iż "sekretarz Kerry będzie chciał coś powiedzieć o sprawie, która bulwersuje europejską opinię publiczną".

Szef BBN gen. Stanisław Koziej podkreślił w Polsat News, że na razie nie mamy żadnych danych, czy nas podsłuchiwano. Zwrócił uwagę, że jeżeli mówimy o rozmowach, które mają charakter niejawny, to nie ma możliwości swobodnego podsłuchu, bo są zaszyfrowane, a złamanie szyfru jest przestępstwem.

"Amerykanie mają swoje specyficzne prawo - u nich służby więcej mogą niż np. służby europejskie. Najważniejsze jest, by popatrzeć, jakie są reguły w poszczególnych państwach i spróbować je ujednolicić, tak by Amerykanie nie kierowali się swoim prawem, np. wychwytując czy przejmując informacje z terytorium Polski, podczas gdy u nas obowiązuje inne prawo" - powiedział.

Zdaniem dr. Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa, politologa i amerykanisty z Warszawskiej Akademii Technicznej, sprawa podsłuchów nie będzie głównym tematem rozmów Kerry'ego w Polsce. "To problem ważny między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami, ale nasz kraj nie należy do głównych krytyków działań Stanów Zjednoczonych w tej sprawie. Oficjalne reakcje polskich władz były bardzo łagodne" - podkreślił.

bEqalZqE

Zgadza się z nim amerykanista prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Warszawskiego. Sprawa podsłuchów zapewne pojawi się w rozmowach, chociaż nie należy spodziewać się żadnych interesujących rozstrzygnięć - ocenił. "Sikorski zapyta, dostanie odpowiedź, że w Polsce na pewno nie. Na tym sprawa się zakończy" - uważa.

Lewicki podkreślił, że głównymi tematami rozmów Kerry'ego w Polsce będą dwie kwestie: zakupy broni dla polskiego wojska oraz przyszłość NATO. "Amerykanie chcą uczestniczyć w modernizacji naszej armii, czyli zakupach nowej broni i chcą, by ich firmy były traktowane dobrze. Chcą nam po prostu sprzedać tę broń" - mówił PAP.

Jak zaznaczył, Polska jako kraj europejski będzie zapewne dawać w konkursie pierwszeństwo firmom z naszego kontynentu. "Amerykanie chcą, żeby ich wyroby były traktowane nie gorzej niż europejskie, a potrafią lobbować, o czym wiemy, i na pewno zrobią wszystko, by tak właśnie się stało" - dodał Lewicki.

Według niego druga kwestia to przyszłość NATO i debata, czy Pakt Północnoatlantycki nadal jest istotnym sojuszem obronnym, czy może jego znaczenie uległo zmniejszeniu.

Lewicki nie spodziewa się żadnych rewelacji w sprawie amerykańskiego projektu budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. "Ona ma stanąć w 2018 roku, czyli po zakończeniu drugiej kadencji prezydenta Baracka Obamy, więc można wszystko obiecać, bo i tak nie on to będzie realizował" - powiedział.

Jak dodał, jest to temat istotny w kontekście sprzedaży amerykańskiej broni do Polski. "Amerykanie będą oczywiście chcieli pokazać, że są wiarygodnym partnerem" - zaznaczył.

Inne zdanie na temat rozmów dot. tarczy antyrakietowej ma Kostrzewa-Zorbas. Jak ocenił, wizyta Kerry'ego może służyć "przygotowaniu do ogłoszenia amerykańskiej decyzji o wycofaniu się z budowy bazy antyrakiet w Polsce". Zauważył, że tarcza miała chronić Europę i Stany Zjednoczone przed zagrożeniem płynącym m.in. z Iranu, a tymczasem toczy się dialog społeczności międzynarodowej z tym krajem, który daje nadzieję na odstąpienie przez Teheran od programu jądrowego.

W ocenie Kostrzewy-Zorbasa "pilnym problemem", który uzasadniłby umieszczenie Polski na trasie wizyt sekretarza stanu USA jest restytucja mienia żydowskiego i rekompensaty za nie. "Ten problem pozostaje nierozwiązany tylko w Polsce spośród państw europejskich. Jest obecny z dużą intensywnością nie tylko w Izraelu, ale właśnie w Stanach Zjednoczonych; ciągle wraca" - podkreślił.

"Już się zdarzało, że ten problem, a nie sprawy gospodarcze czy wojskowe, był głównym tematem polityki amerykańskiej, w tym rozmów dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych w Polsce" - dodał.

Z ważnych tematów które mogą być poruszone wymienił także sprawę zniesienia wiz dla Polaków, oraz pogłębienie współpracy naukowo-kulturalnej. Jego zdaniem stypendia naukowe w USA są słabo dostępne dla Polaków. "Ta sprawa jest, niestety, niedoceniana przez władze obu państw" - ocenił. (PAP)

tgo/ mzk/ akw/ mok/ jra/

bEqalZqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)