Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM chce zainwestować w energetykę co najmniej kilka miliardów zł

0
Podziel się:

KGHM Polska Miedź chce konsekwentnie realizować strategię w segmencie
energetyki i w 2018 roku dojść do poziomu ok. 30 proc. przychodów z tego segmentu oraz zainwestować
w nim co najmniej kilka miliardów złotych - powiedział w wywiadzie dla PAP Herbert Wirth.

KGHM Polska Miedź chce konsekwentnie realizować strategię w segmencie energetyki i w 2018 roku dojść do poziomu ok. 30 proc. przychodów z tego segmentu oraz zainwestować w nim co najmniej kilka miliardów złotych - powiedział w wywiadzie dla PAP Herbert Wirth.

KGHM chce zwiększyć zaangażowanie w energetykę dwoma sposobami - poprzez inwestycje rzeczowe oraz kapitałowe, a inwestycje w ten segment wyniosą co najmniej kilka miliardów złotych.

"To jest rząd wielkości co najmniej kilku miliardów złotych jeśli chodzi o nakłady w energetykę do 2018 roku. Chcę zaznaczyć, że do naszej grupy należy też TFI. Zadaniem jednego z należących do TFI funduszy zamkniętych, są inwestycje skierowane głównie na energetykę odnawialną, wodną, wiatrową, itd." - powiedział PAP Wirth.

"Nasza strategia przewiduje, że w 2018 roku 30 proc. przychodów będzie pochodziło z sektora energetycznego. Chcemy to osiągnąć dwoma sposobami. Poprzez bezpośrednie inwestycje rzeczowe zarówno z Tauronem - tu myślę o Blachowni, jak i w ramach własnej grupy - dwie elektrociepłownie gazowe, a po drugie poprzez inwestycje kapitałowe" - dodał.

"Patrząc na strategię uważam, że warto ją konsekwentnie realizować. Problem praw do energii ma kluczowe znaczenie dla KGHM jako jednego z największych konsumentów energii elektrycznej w Polsce. Chcemy z jednej strony zabezpieczyć sobie prawa do źródeł energii, a z drugiej strony zbudować silny holding, który będzie stabilniejszy i bardziej atrakcyjny dla akcjonariuszy" - powiedział również.

Prezes zaznaczył, że w przypadku inwestycji kapitałowych chciałby m.in. zwiększyć udziały w Tauronie, ale nie przejąć tę spółkę.

"Jest kwestia, która się na rynku nie spodobała, a mianowicie, że chcę przejąć Tauron. W istocie tak nie jest, bo mówiłem tylko o zwiększeniu swoich udziałów. Ja powiedziałem tylko o zwiększeniu udziałów, a nie że chcę przejąć Tauron" - powiedział w wywiadzie dla PAP prezes Herbert Wirth.

Prezes poinformował też, że jeśli chodzi o zwiększenie udziałów w Tauronie, to wymagałoby to jeszcze kolejnej zgody rady nadzorczej.

"Zgoda rady nadzorczej była związana z tzw. pierwotną emisją - ile akcji możemy zakupić w obrocie pierwotnym. Ewentualne zwiększenie naszych udziałów będzie oczywiście wymagało kolejnej decyzji rady nadzorczej" - powiedział.

Według stanu na koniec 2011 roku KGHM ma 10,4 proc. akcji energetycznej spółki.

W 2014 roku ma ruszyć produkcja w kopalni Sierra Gorda w Chile, a w 2016 roku w kopalni Victoria w Kanadzie.

"Naszym głównym celem jest w tej chwili przede wszystkim wdrożenie do produkcji wszystkich zdefiniowanych projektów. Przypomnę, że w 2014 chcemy uruchomić kopalnię Sierra Gorda w Chile, a w roku 2016 kopalnię Victoria w basenie Sudbury w Kanadzie. To są cele numer jeden. Być może w tzw. międzyczasie pojawi się jakaś nadzwyczajna okazja, ale można powiedzieć, że z dalszymi akwizycjami czekamy do 2014-2016" - powiedział Wirth.

"Ważne projekty jak Sierra Gorda i Victoria idą zgodnie z planem. Nie widzę tu dziś istotnych ryzyk czy zagrożeń dla realizacji tego projektu. W obszarze operacyjnym również następuje poprawa" - dodał.

"Na dziś mogę powiedzieć, że produkcja w KGHM International w tym roku wyniesie ok. 100 tys. ton. Pracujemy nad zinwentaryzowaniem potencjału poprawy. Perspektywa KGHM International jest naprawdę dobra zarówno w charakterze operacyjnym, jak i inwestycyjnym" - powiedział Wirth.

"Quadra została już wycofana z giełdy, ale jak wiadomo nie wykluczamy wprowadzenia KGHM International na giełdę w przyszłości. Dzisiaj analizujemy różne opcje, takie żeby były najkorzystniejsze dla KGHM Polska Miedź SA i jej akcjonariuszy" - dodał.

Wcześniej KGHM, który sfinalizował przejęcie kanadyjskiej Quadry w marcu tego roku i zmienił jej nazwę na KGHM International, rozważał ponowne wprowadzenie KGHM Int. na giełdę w Toronto w ciągu 2-4 lat.

Barbara Woźniak (PAP)

bas/ gsu/ jtt/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)