Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGP: Euro 2012 będzie bezpośrednio obstawiać 9 tys. policjantów

0
Podziel się:

W bezpośrednie zapewnienie bezpieczeństwa Euro 2012 będzie zaangażowanych
ponad 9 tys. policjantów - wynika z informacji szefa KGP nadinsp. Marka Działoszyńskiego,
przedstawionej na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

W bezpośrednie zapewnienie bezpieczeństwa Euro 2012 będzie zaangażowanych ponad 9 tys. policjantów - wynika z informacji szefa KGP nadinsp. Marka Działoszyńskiego, przedstawionej na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

W czwartek informację na temat przygotowań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i podległych mu służb do piłkarskich mistrzostw Europy przedstawił wiceminister Michał Deskur.

"Piłkarskie mistrzostwa Europy to trzecia największa impreza sportowa na świecie. Będzie to największe w historii wydarzenie tego typu w naszym kraju. Szacuje się, że liczba kibiców na stadionach przekroczy 1 mln, a w strefach kibiców mecze obejrzy dodatkowo 2 mln osób" - powiedział wiceszef MSW Michał Deskur.

Komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński poinformował, że operacji zabezpieczenia turnieju przez policję nadano kryptonim "Mistrzostwa Europy 2012". Będzie to siedem podoperacji m.in. w miastach-organizatorach czyli w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.

Będzie to też Kraków w związku z tym, że w tym mieście będą drużyny i kibice z trzech krajów (Holandii, Anglii i Włoch) a także komendy z województw położonych przy granicy z Ukrainą - lubelskiego i podkarpackiego - dodał.

Działoszyński ujawnił dane dotyczące zabezpieczenia turnieju w poszczególnych miastach. W Warszawie będzie to 2,4 tys. policjantów, 15 psów służbowych, dwa śmigłowce, w Gdańsku - 1,2 tys. policjantów, 12 psów służbowych, dwa śmigłowce, w Poznaniu - 1,3 tys. policjantów, 20 psów służbowych, dwa śmigłowce, we Wrocławiu - 1,1 tys. policjantów, 20 psów służbowych, trzy śmigłowce w tym jeden z MON.

W Krakowie w zabezpieczenie Euro 2012 zaangażowanych będzie ponad 1 tys. funkcjonariuszy i jeden śmigłowiec, w KWP Lublin - 738 policjantów a w Rzeszowie - 719 policjantów. "W centralnym odwodzie pozostanie 691 policjantów" - powiedział Działoszyński.

Jak poinformował, w ramach przygotowań policji do Euro 2012 wyszczególniono ponad 1,2 tys. zadań z czego ponad połowa została już zrealizowana. "Policja realizuje zadania zgodnie z założonym harmonogramem" - zapewnił Działoszyński.

Stanisław Wziątek (SLD) powiedział, że w związku z Euro 2012 a także podczas samego turnieju istotne jest zapewnienie elementarnego poczucie bezpieczeństwa obywateli. "To poczucie bezpieczeństwa już w tej chwili jest lekko nadwyrężone kiedy zauważamy daleko idące zmiany kadrowe w policji" - powiedział Wziątek. Jak dodał, zmiany personalne m.in. w KGP a także w KSP budzą wątpliwości i niepokój.

Skala tych zmian jest zastanawiająca, do Euro 2012 zostało bardzo niewiele czasu - dodał Jarosław Zieliński (PiS). Michał Kamiński (PiS) pytał m.in. o ewentualne protesty służb mundurowych podczas Euro 2012.

Wiceszef MSW zapewnił, że zmiany kadrowe nie wpłyną negatywnie ani na przygotowania do Euro 2012, ani na samo zarządzanie bezpieczeństwem podczas turnieju. "Jeżeli chodzi o informacje o innych funkcjonariuszach, którzy pracują w KSP to nowy komendant rozmawia z osobami, które wstępnie informowały o chęci odejścia na emeryturę. Z informacji, które posiadam wynika, że część z nich deklaruje gotowość dalszej pracy w KSP" - powiedział Deskur.

"Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, aby funkcjonariusz policji, straży pożarnej czy służby granicznej w trakcie Euro 2012 nie wykonywał swoich obowiązków. Jestem przekonany, że są to osoby odpowiedzialne i nie ma takiej możliwości, ani organizacyjnej, ani prawnej żeby te osoby w jakikolwiek sposób sabotowały organizację turnieju" - dodał wiceszef MSW, pytany o ewentualne protesty związków zawodowych służb mundurowych. (PAP)

gdyj/ rda/

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)