Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE! Rewelacyjne dane z rynku pracy
PILNE! GUS podał dane o wynagrodzeniach

KGP: zarzut podżegania do zabójstwa dla Kurda, jednego z liderów gangu "Szkatuły"
11 zarzutów, m.in. podżegania do zabójstwa, rozbojów, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - postawiła prokuratura jednemu z domniemanych liderów gangu "Szkatuły", Feishowi S. pseud. Tomek vel Kurd. Grozi mu do 25 lat więzienia.

W środę Komenda Główna Policji ujawniła, że CBŚ razem z policjantami z komendy stołecznej zatrzymało 12 członków gangu "Szkatuły". Dziewięciu z nich - jak poinformował w czwartek PAP Zbigniew Urbański z wydziału prasowego KGP - zostało aresztowanych, jeden ma dozór policyjny, dwóch zostało zwolnionych, z czego jeden z powodów zdrowotnych.


"Postawiono im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uprowadzeń, posiadania broni, wymuszeń rozbójniczych, handlu narkotykami. Jeden z nich, Piotr S., odpowiadać też będzie za podwójne zabójstwo (grozi mu za to dożywocie)" - poinformował Urbański.

Nadal poszukiwany jest listem gończym szef grupy Rafał S., pseud. Szkatuła.

Według policjantów gang "Szkatuły" to obecnie jedna z najgroźniejszych grup przestępczych w Polsce. Odpowiada ona m.in. za podkładanie bomb pod solariami na warszawskiej Pradze. Sam "Szkatuła" ma być zamieszany m.in. w egzekucje dwóch gangsterów (członków tzw. grupy Mokotów) w domu handlowym Klif w maju 2002 roku i bliskiego współpracownika szefa "Mokotowa" - "Korka" - Tomasza S., pseud. Komandos (miał on zginąć w Klifie, został zastrzelony później na stacji benzynowej). Piotr S. ma mieć też związek z zabójstwem Konrada O., pseud. Oboj (jeden z liderów tzw. grupy nowodworskiej) w szpitalu bielańskim w 2004 r.

W akcji zatrzymania 12 członków grupy brało udział 250 policjantów, którzy weszli do 26 mieszkań w Warszawie i jej okolicach.

"Szkatuła" zaczynał od kradzieży samochodów dla gangu Piotra K., pseud. Bandziorek. Później trafił do "grupy mokotowskiej", kierowanej przez Andrzeja H. - "Korka". Utrzymywał kontakty z gangiem "Bandziorka" i współpracował z jego następcą Mariuszem D., pseud. Przeszczep, a po jego aresztowaniu objął przywództwo nad grupą.

Według funkcjonariuszy, z powodu swojej bezwzględności szybko zyskał posłuch u młodych złodziei samochodów. Jego gang początkowo działał na terenie warszawskiego Śródmieścia, później rozszerzał swoje wpływy na inne stołeczne dzielnice i centralne Mazowsze. Sam "Szkatuła" współpracował z zabójcami na zlecenie z Kaukazu. Związał się też z Szymonem K. - "Szymonem" z tzw. grupy żoliborskiej i razem wypowiedzieli wojnę "Korkowi".

Członkowie grupy "Szkatuły" utrzymywali się m.in. z handlu narkotykami, z haraczy od właścicieli agencji towarzyskich, prania brudnych pieniędzy, napadów, włamań do hurtowni, kradzieży i skupowania kradzionych samochodów. (PAP)

pru/ wkr/ gma/

samochód, gang, zabójstwo, zarzuty, lider, kgp, podżeganie
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.