Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kibice Lechii Gdańsk upamiętnili ofiary Grudnia 70 i stanu wojennego

0
Podziel się:

Kibice Lechii Gdańsk upamiętnili ofiary Grudnia 70 i stanu wojennego. W
sobotę na budynku NSZZ "Solidarność" zawiesili oni baner przypominający o rocznicach masakry z 1970
roku oraz wprowadzenia stanu wojennego.

Kibice Lechii Gdańsk upamiętnili ofiary Grudnia 70 i stanu wojennego. W sobotę na budynku NSZZ "Solidarność" zawiesili oni baner przypominający o rocznicach masakry z 1970 roku oraz wprowadzenia stanu wojennego.

Jak wyjaśnił Zbigniew Wnuk, jeden z pomysłodawców akcji, kibice Lechii chcą w ten sposób podtrzymywać pamięć o swoich kolegach czy członkach rodzin, którzy zginęli podczas tamtych wydarzeń. "To rocznice, o których trzeba pamiętać" - zaznaczył Wnuk.

Na banerze o wielkości 16 na 6 metrów, który zawisł na frontonie siedziby "S" umieszczono hasło "Bezkarne MOrdy" oraz napis "grudzień 1970/1981" który jest rozjeżdżany przez czołg prowadzony przez generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

"Zarówno napis, jak i rysunek mają nie tylko przypomnieć o ofiarach, ale też o tym, że - mimo upływu ponad 20 lat, wiele zbrodni z okresu PRL nie zostało osądzonych. A przy tym generał Jaruzelski staje się powoli większym bohaterem niż np. Lech Wałęsa" - powiedział PAP Robert Kwiatek - jeden z autorów projektu baneru a zarazem członek Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, które skupia wielu kibiców i pzyłączyło się do akcji.

Jak zaznaczył Kwiatek, napis na banerze można czytać na trzy sposoby. "Myślę tu o +bezkarnych morderstwach+, ale też o +bezkarnych mordach+, które to określenie odnosi się do Jaruzelskiego i Kiszczaka. Trzecie znaczenie związane jest z namalowanymi na niebiesko dwoma pierwszymi literami w słowie +MOrdy+, co oczywiście odnosi się do Milicji Obywatelskiej" - powiedział Kwiatek.

Za zgodą NSZZ "Solidarność" baner na siedzibie związku będzie wisiał około dziesięciu dni. (PAP)

aks/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)