Notowania

Kidawa-Błońska o wniosku o wotum nieufności: PiS robi spektakl

PiS nie ma sejmowej większości, aby przegłosować wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Złożenie przez PiS wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu to spektakl, który nie jest specjalnie udany - ocenia Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Jak podkreśla, wniosek zostanie odrzucony, bo PiS nie ma dla niego większości w Sejmie.

_ - PiS przed kilkoma miesiącami podjął decyzję, że zrobi w Sejmie teatrzyk. Spektakl nie jest specjalnie udany, czas go zakończyć - to jest ostatni akt. Potem opadnie kurtyna i zabierzemy się do pracy _ - powiedziała wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak podkreśliła, PiS nie ma sejmowej większości, aby przegłosować wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. _ Nie ma też powodów, aby krytykować państwo, bo nasze państwo naprawdę działa. Nawet dzisiaj Jarosław Kaczyński mówi o wniosku bez prof. Glińskiego, więc widać, że był to bardzo, bardzo techniczny kandydat na premiera. Jeżeli kiedykolwiek PiS będzie chciało dojść do władzy, to na pewno kandydatem na premiera będzie Kaczyński _ - dodała Kidawa-Błońska.

Rano w poniedziałek szef klubu PO Rafał Grupiński ocenił w Polsat News, że wniosek PiS to _ gest rozpaczy _. _ My też doskonale wiemy, dlaczego PiS chciał złożyć wniosek od razu po unijnych negocjacjach budżetowych - dlatego, że uważał, iż Donald Tusk te negocjacje przegra. Ale okazało się, że premier wygrał _ - zaznaczył polityk PO.

Jak ocenił Grupiński, wniosku PiS nie poprą pozostałe partie opozycyjne. _ Zatem w ogóle jest z tego punktu widzenia absurdalny _ - podkreślił.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z posłami klubu PiS złożył w poniedziałek u marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Kandydatem PiS na premiera jest prof. Piotr Gliński.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 19-22 lutego; następne - 7-8 marca. Marszałek Sejmu mówiła niedawno, że wniosek PiS nie będzie raczej rozpatrywany w tym miesiącu, a stanie się to raczej na pierwszym posiedzeniu w marcu.

Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 głosów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

Czytaj więcej o wotum nieufności dla rządu Tuska w Money.pl

Tagi: wotum nieufności dla rządu donalda tuska, wotum nieufności dla rządu, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz