Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kidprotect.pl i "Profilaktyka a Ty" wśród nagrodzonych przez MSWiA

0
Podziel się:

Fundacja Kidprotect.pl, twórcy programu "Profilaktyka a Ty" oraz Urząd
Miasta Legionowa znaleźli się wśród laureatów nagrody Lider programu "Razem Bezpieczniej".

Fundacja Kidprotect.pl, twórcy programu "Profilaktyka a Ty" oraz Urząd Miasta Legionowa znaleźli się wśród laureatów nagrody Lider programu "Razem Bezpieczniej".

We wtorek podczas konferencji w Warszawie podsumowano ostatni rok realizacji projektu MSWiA "Razem Bezpieczniej". Jego celem jest promowanie bezpiecznych i prospołecznych zachowań, ograniczanie patologii i walka m.in. z wybrykami chuligańskimi.

Jak podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, program ma poprawić poziom bezpieczeństwa, a także sprawić, by policja była lepiej postrzegana przez społeczeństwo. Poinformował, że głównymi obszarami, w których realizowane są projekty w ramach programu "Razem Bezpieczniej" są bezpieczeństwo na drogach, w szkołach, w najbliższym otoczeniu, a także przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. W tym celu uruchomiono m.in. linię interwencyjną dla dzieci doświadczających przemocy, budowane są miasteczka ruchu drogowego, realizowane są kampanie społeczne.

"Bardzo ważna jest współpraca z organizacjami pozarządowymi. Bez ich wsparcia nie byłoby takich sukcesów. Rok 2010 był kolejnym, w którym zaobserwowaliśmy spadek przestępczości; 86 proc. obywateli wskazuje, że czuje się bezpiecznie w swoim miejscy zamieszkania, 71 proc. dobrze ocenia pracę policji" - mówił Rapacki. Jak wyjaśnił, w tym roku po raz pierwszy MSWiA postanowiło wyróżnić "sprawdzonych i długoletnich" partnerów nagrodą Lidera programu "Razem Bezpieczniej".

Nagrodę otrzymała m.in. Fundacja Kidprotect.pl, która chroni dzieci i młodzież przed zagrożeniami czyhającymi na nie w internecie. Prowadzi linię telefoniczną, na którą można zgłosić incydenty związane z pornografią dziecięcą oraz pedofilią, organizuje także szkolenia dla policji, prokuratorów i sędziów oraz nauczycieli i rodziców.

Wyróżniono także program "Profilaktyka a Ty" realizowany przez Komendę Główną Policji, którego twórcą jest insp. Grzegorz Jach. Jest on kierowany do młodzieży, ma propagować życie bez uzależnień i przemocy. Zachęca młodych ludzi do angażowania się w różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne, np. przedstawienia teatralne, zajęcia taneczne. Podsumowaniem projektów realizowanych w ramach programu jest Przystanek PAT, gdzie co roku podczas wakacji spotykają się wszyscy jego uczestnicy i prezentują swoje dokonania.

Nagrodzono również Urząd Miasta Legionowa, który jud od kilku lat realizuje założenia programu, polską grupę boksu zawodowego Bullit Knockout Promotion, z której pięściarze angażują się w kampanie społeczne i biorą udział w spotkaniach z młodzieżą, a także firmę Arkus Romet, która bierze udział w projekcie "Rowerem bezpiecznie do celu".

W tym roku podczas VI Przystanku PAT, który odbędzie się w lipcu w Ostrołęce, Polska obejmie przewodnictwo w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), której celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy poszczególnymi krajami. Jak zapowiedział Juliusz Gałkowski, polski przedstawiciel w EUCPN, program PAT zostanie zaprezentowany jako jedna z dobrych praktyk w zapobieganiu przestępczości.

Jacek Zalewski z MSWiA poinformował, że na rok 2011 w ramach programu "Razem Bezpieczniej" planowane są m.in. przeprowadzenie konkursu dla samorządów "Bezpieczeństwo imprez sportowych", kontynuacja i współrealizacja kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu", "Bezpieczne Wakacje", "Kocham nie biję", "Kocham Reaguję", "Kocham. Nie krzyczę", "Nasze Dzieci w Sieci" oraz "Dziecko w Sieci".

Przypomniał, że program realizowany jest od 1997 r., corocznie na jego realizację przeznacza się 3 mln zł, kwota ta jest przekazywana do budżetów wojewodów na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe i samorządy. W latach 2007-2010 dofinansowano 177 projektów sumą ok. 12 mln zł.(PAP)

akw/ drk/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)