Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kielce: Będą mieszkania dla starszych i niepełnosprawnych

0
Podziel się

Siedem lokali aktywizujących dla młodych ludzi z niepełnosprawnością
intelektualną oraz kilkanaście mieszkań dla osób starszych powstanie w Kielcach w ramach projektu
realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

bEpWiNEB

Siedem lokali aktywizujących dla młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną oraz kilkanaście mieszkań dla osób starszych powstanie w Kielcach w ramach projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze po osiągnięciu pełnoletności, powstają w remontowanej willi przy ul. Nowowiejskiej.

Jak powiedział w środę PAP dyrektor kieleckiego MOPR Marek Scelina, będzie mogło tam zamieszkać 9-10 osób. "To osoby, które mogą mieć problemy z pełnym usamodzielnieniem się ze względu na swoją niepełnosprawność. Chcemy by poprzez codzienne obowiązki doszły do takiego stanu umiejętności, aby samodzielnie funkcjonowały w społeczeństwie" - podkreślił dyrektor.

bEpWiNED

W budynku, niegdyś zajmowanym przez rodzinny dom dziecka, będzie siedem pokoi z łazienkami, wspólna kuchnia oraz pokój dzienny. Mieszkańcy domu będą mogli liczyć - w razie potrzeby - na wsparcie dyżurującego przez całą dobę opiekuna. Pierwsi lokatorzy zamieszkają w budynku prawdopodobnie pod koniec kwietnia.

W Kielcach wychowankowie placówek opiekuńczych, którzy nie mogą powrócić do swoich rodzin, mają pierwszeństwo w staraniu się o uzyskanie mieszkania socjalnego. Pobyt w mieszkaniu treningowym ma być etapem pośrednim pomiędzy pobytem w placówce, a pełnią samodzielności.

Z kolei 19 samodzielnych mieszkań, w których mają zamieszkać osoby starsze, powstanie po przebudowie części budynku Domu Pomocy Społecznej, przy ul. Jagiellońskiej.

Według inicjatorów przedsięwzięcia, w mieszkaniach, przystosowanych do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, będą mogli zamieszkać lokatorzy DPS, którzy nie potrzebują już całodobowej opieki oraz starsze osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

bEpWiNEJ

Pomysł opiera się o wcześniejsze doświadczenia samorządu Kielc. W stolicy województwa świętokrzyskiego od roku funkcjonuje blok, w którym mieszkają samodzielne starsze osoby, posiadające skromne dochody.

"Mieszkańcami budynku są osoby samotne, ale także małżeństwa, które przeprowadzają się ze starych, często zaniedbanych kamienic w centrum miasta. Nie muszą iść do domów pomocy, bo same sobie jeszcze doskonale radzą. Natomiast tych ludzi nie stać na płacenie czynszu nowym właścicielom kamienic, a mieszkania otrzymali przed laty w ramach miejskiego kwaterunku" - tłumaczył dyrektor MOPR.

Lokatorzy bloku są w nim kwaterowani na podstawie decyzji administracyjnej; mieszkania nie są objęte czynszem, ale trzeba płacić za media.

Najpóźniej w styczniu w Kielcach zostanie oddany do użytku kolejny blok z mieszkaniami dla starszych. Władze miasta planują także budowę dwóch następnych - miałyby powstać dzięki unijnemu wsparciu.

bEpWiNEK

Projekty budowy mieszkań aktywizujących dla niepełnosprawnych wychowanków placówek opiekuńczych i dla osób starszych są współfinansowane przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. (PAP)

ban/ bos/ jra/

bEpWiNFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)