Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Biskup Kazimierz Ryczan honorowym obywatelem miasta

0
Podziel się:

Ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan otrzymał w piątek
wieczorem tytuł Honorowego Obywatela Kielc. Specjalna sesja Rady Miasta odbyła się w dawnym Pałacu
Biskupów Krakowskich. W geście sprzeciwu wobec uhonorowania bpa uroczystość zbojkotowali radni PO.

Ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan otrzymał w piątek wieczorem tytuł Honorowego Obywatela Kielc. Specjalna sesja Rady Miasta odbyła się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. W geście sprzeciwu wobec uhonorowania bpa uroczystość zbojkotowali radni PO.

Przyznanie bp. Ryczanowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Kielce ma związek z jego jubileuszem 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia sakry biskupiej.

Jak przekonywał w laudacji prezydent Kielc Wojciech Lubawski, "biografia biskupa Kazimierza Ryczana (...) to świadectwo niezwykłej osobowości jubilata. W swych działaniach zarówno w sferze społecznej jak i duszpasterskiej jest niekwestionowanym autorytetem i chlubą miasta Kielce".

Dziękując za wyróżnienie bp. Ryczan powiedział, że kiedy został ustanowiony przez Jana Pawła II biskupem diecezji kieleckiej, zapragnął "zjednoczyć wszystkich, wierzących i niewierzących pod sztandarem krzyża, by w jedności braci Polaków, budować piękny ojczyźniany dom". Nawiązując do swojej biskupiej dewizy "W więzach wspólnoty", podkreślił, że "tylko w nich można dostrzec każdego mieszkańca".

"Mam nadzieję, że Kielce będą miejscem mojego oczekiwania na przyjście Pana. Zmienią się relacje hierarchicznej władzy. Nie zmieni się serce i dusza, które poślubiły Ziemię Świętokrzyską na zawsze" - dodał.

Uroczystą sesję uświetnił koncert młodych pianistów z kieleckiej szkoły muzycznej, którzy wykonali m.in. utwory Fryderyka Chopina. Gośćmi sesji byli przedstawiciele samorządów z Podkarpacia, gdzie mieszkał i pracował biskup, zanim przyjechał do Kielc, parlamentarzyści, rektorzy wyższych uczelni oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Przyjęcie uchwały o nadaniu biskupowi tytułu honorowego obywatela odbyło się przez aklamację. W sesji wzięli udział przedstawiciele wszystkich klubów radnych z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej.

Radni PO w przesłanym PAP oświadczeniu napisali: "Będąc świadomymi powagi sprawowanych przez nas mandatów, oświadczamy, że nasza nieobecność na uroczystej sesji (...) to forma sprzeciwu wobec uchwały o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Kielce biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi". Jak argumentowali, opinie prezentowane przez bpa Ryczana "częściej przyczyniały się do podziałów niż łączyły mieszkańców Kielc."

Wbrew wcześniejszym informacjom, w sesji wzięło udział dwóch z pięciu radnych z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jeszcze w piątek po południu z Sojuszu napływały informacje, że żaden z radnych SLD nie weźmie udziału w uroczystościach.

Biskup Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 roku w Żurawicy na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku z rąk biskupa przemyskiego Franciszka Bardy. 17 lipca 1993 roku papież Jan Paweł II mianował go na ordynariusza diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, abpa. Edwarda Nowaka i bpa. Mieczysława Jaworskiego. We wrześniu 1993 roku odbył się ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Bp Ryczan jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pełni tam także funkcję członka Rady Naukowej oraz jest delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Jego dewizą biskupia to "W więzach wspólnoty" (łac. In vinculo communionis).

Bp Ryczan jest już honorowym obywatelem gminy Żurawica, z której pochodzi. W 2009 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

Tytuł Honorowego Obywatela Kielc przyznawany jest w mieście od 1921 roku. Jako pierwszy otrzymał go marszałek Józef Piłsudski. Po 1990 roku wyróżnienie było przyznawane dotąd sześciokrotnie. Otrzymali je kolejno: pisarz i publicysta Gustaw Herling Grudziński (1991), scenograf i reżyser Leszek Mądzik (1998), prezydent Aleksander Kwaśniewski (1999), papież Jan Paweł II (2003), prezydent RP na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski (2009) oraz pisarz Wiesław Myśliwski (2012). (PAP)

mjk/ son/ rda/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)