Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Coraz więcej starszych osób szczepi się za darmo przeciw grypie

0
Podziel się:

W środę w Kielcach ruszyła finansowana przez miasto akcja darmowych szczepień
przeciwko grypie dla mieszkańców powyżej 55. roku życia. Co roku z programu korzysta więcej
kielczan.

W środę w Kielcach ruszyła finansowana przez miasto akcja darmowych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców powyżej 55. roku życia. Co roku z programu korzysta więcej kielczan.

Darmowe szczepienia będą realizowane do grudnia w 11 zakładach opieki zdrowotnej. Miasto przeznaczyło na ten cel 411 tys. zł.

Zdaniem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego program cieszy się coraz większą popularnością - widać, że wzrasta poziom świadomości na temat zagrożeń, jakie˙powoduje˙grypa oraz jej powikłania.

W 2006 r. ze szczepienia skorzystały 6854 osoby, w 2007 - 7639 osób, w 2008 - 11 797, w 2009 - 13 299.

Bezpłatne szczepienia dla starszych osób są organizowane w wielu miastach w kraju.

Komisja Europejska w październiku ubiegłego roku zarekomendowała państwom Unii Europejskiej zaszczepienie przeciwko sezonowej grypie 75 procent populacji w wieku powyżej 65 lat. Zasady te powinny być wprowadzone w danym kraju najpóźniej do zimy na przełomie lat 2014/2015. Do tego czasu osoby w wieku ponad 65 lat stanowić będą jedną czwartą unijnego społeczeństwa. Obecnie w krajach UE jest bardzo zróżnicowany odsetek osób starszych, które są szczepione. W Holandii wynosi on 80 procent, a na Litwie - 2 procent.

W Polsce na przełomie 2006 i 2007 roku zaszczepiono 13,44 proc. osób z tej grupy wiekowej. Natomiast w 2008 r. zaszczepiono tylko 5,2 proc. całej populacji kraju.

Skuteczność szczepionki przeciwko grypie sezonowej wynosi 70-90 proc. Jeżeli nawet dojdzie do zakażenia wirusem nie będącym w składzie szczepionki na dany sezon epidemiczny, to i tak grypa przebiega bez powikłań.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.

Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. (PAP)

agn/ pro/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)