Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Czwarty raz wyróżniono najlepszych studentów-wynalazców

0
Podziel się:

Zespół wirników turbiny wiatrowej, manipulator wykorzystywany w automatyzacji
produkcji oraz rozwiązanie pomagające w regeneracji tkanki nerwowej - to przykłady pomysłów
nagrodzonych w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Student-wynalazca".

Zespół wirników turbiny wiatrowej, manipulator wykorzystywany w automatyzacji produkcji oraz rozwiązanie pomagające w regeneracji tkanki nerwowej - to przykłady pomysłów nagrodzonych w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Student-wynalazca".

Nazwiska laureatów i wyróżnione pomysły przedstawił we wtorek w Kielcach rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Stanisław Adamczak. Uczelnia jest pomysłodawcą konkursu.

Konkurs był adresowany do studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz absolwentów, którzy w trakcie studiów dokonali wynalazku lub opracowali wzór użytkowy oraz zgłosili go do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

Do konkursu zgłoszono 84 wynalazki z 18 uczelni i instytutów badawczych. Najwięcej - 26 - zgłosiła Politechnika Lubelska.

Przyznano pięć równorzędnych nagród głównych.

Ilonę Grzegorczyk z Politechniki Świętokrzyskiej nagrodzono jako współtwórczynię "Manipulatora równoległego trójramiennego o zamkniętym łańcuchu kinematycznym typu Delta, o trzech stopniach swobody". W urządzeniu zastosowano sztuczny mięsień pneumatyczny, naśladujący w pracy ludzkie mięśnie. Maszyna może być wykorzystywana w procesach automatyzacji produkcji - przy szybkim, elastycznym montażu, przy segregacji produktów, a odpowiednio zaprogramowana - także w rehabilitacji.

"Zespół wirników turbiny wiatrowej", której współautorem jest Krzysztof Skiba z Politechniki Lubelskiej, to wynalazek przeznaczony głównie do turbin o pionowej osi obrotu. Wirniki w wynalazku pracują w układzie przeciwbieżnym, co znacznie zwiększa wydajność turbiny przy konwersji energii wiatrowej w energię mechaniczną. Patent może być wykorzystywany przy wietrze o prędkości pięć metrów na sekundę - co pozwala na instalację urządzenia w turbinach ustawianych na większości obszaru Polski.

Katarzyna Nawrotek z Politechniki Łódzkiej jest współautorką "Sposobu wytwarzania rurek polimerowych, zwłaszcza do zastosowań medycznych oraz urządzenia do wytwarzania tych rurek". W procesie otrzymywane są wysoko elastyczne rurki wykonane z chitozanu. Mogą one znaleźć zastosowanie w medycynie - w procesach regeneracji obwodowej tkanki nerwowej lub w procesach dializy. Zaletą proponowanej metody - w porównaniu z rozwiązaniami stosowanymi do tej pory - są m.in. mniejsze koszty produkcji rurek.

Nagrodzono także cykl wynalazków: "Sposób pokrywania powierzchni ciała stałego nanocząstkami i powierzchnia ciała stałego pokryta tym sposobem" oraz "Sposób pokrywania powierzchni ciała stałego dwuwymiarową siecią nanocząstek i powierzchnia ciała stałego pokryta tym sposobem". Współautorami wynalazków są: Jan Paczesny, Krzysztof Sozański, Igor Dzięcielewski, Witold Adamkiewicz i Katarzyna Winkler z Instytutu Chemii Fizycznej oraz Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Analizy proponowane przez pomysłodawców mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle spożywczym, badaniach środowiskowych, medycynie, produkcji żywności, procesach biotechnologicznych, ochronie roślin oraz wykrywaniu potencjalnego ataku bronią biologiczną i badaniu obecności narkotyków.

Damian Stefanow z Politechniki Wrocławskiej jest współautorem "Urządzenia do wyznaczania własności reologicznych ośrodków rozdrobnionych", przeznaczonego przede wszystkim do określania trakcyjności podłoży odkształcalnych oraz mobilności pojazdów terenowych.

To maszyna z podwoziem gąsienicowym, która jest formą aparatu do badań wytrzymałości gruntu na ścinanie. Takie aparaty stosowane są m.in. w budownictwie. Wynalazek jest skierowany do instytucji badawczych oraz firm produkujących pojazdy terenowe, wojskowe, budowlane oraz rolnicze - mogą wykorzystywać je przy projektowaniu podwozi do swoich pojazdów.

Przyznano także pięć wyróżnień. Wyniki konkursu opublikowano na stronie internetowej: www.patenty.tu.kielce.pl/konkurs-student

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu jest planowane na przełom czerwca i lipca w Urzędzie Patentowym RP.

Zdobywcy głównych nagród wezmą udział w 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, która odbędzie się w kwietniu w Genewie. Sfinansowane zostaną zarówno koszty stoiska wystawienniczego, jak również podróży i pobytu w Szwajcarii. Wynalazki będą także promowane podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji "IWIS 2014".

Uczestnicy wszystkich edycji konkursu mogą promować swoje rozwiązania przez rejestrację w Bazie Danych Wynalazków Studenckich, na stronie www.wynalazca.tu.kielce.pl

Celem konkursu jest inspirowanie młodych ludzi do aktywnego udziału w pracach badawczych i do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Konkurs ma także za zadanie zachęcenie studentów do korzystania z ochrony prawa własności przemysłowej.

Konkurs odbywał się pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Gospodarki, Prezesa Urzędu Patentowego RP i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. (PAP)

ban/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)