Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Dzięki zbiórce makulatury powstanie studnia w Sudanie Płd.

0
Podziel się:

150 ton makulatury o wartości 45 tys. zł zebranej w ciągu roku przez
mieszkańców Świętokrzyskiego wystarczy, aby wybudować studnię dla mieszkańców jednej z miejscowości
w Sudanie Południowym. Organizatorzy zapowiadają kontynuację akcji.

150 ton makulatury o wartości 45 tys. zł zebranej w ciągu roku przez mieszkańców Świętokrzyskiego wystarczy, aby wybudować studnię dla mieszkańców jednej z miejscowości w Sudanie Południowym. Organizatorzy zapowiadają kontynuację akcji.

Organizator akcji, kielecki radny Władysław Burzawa, na konferencji w Kielcach we wtorek podziekował wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji pomocy Sudanowi. "Dziękuję wszystkim mieszkańcom regionu, którzy w ramach akcji przekazali choć jeden kilogram makulatury" - powiedział dziennikarzom Burzawa. Każdy kilogram papieru można przeliczyć na 75 l wody, której brakuje w wielu rejonach Sudanu Południowego - dodał.

Według płockiego salezjanina ks. dr Kazimierza Kurka, który zajmuje się koordynacją akcji i kontaktami z misjonarzami pracującymi w Sudanie Południowym, pierwszą podstawową potrzebą mieszkańców tego kraju jest zaopatrzenie w czystą wodę. Tłumaczył, że każda studnia rozwiązuje wiele problemów, w tym edukacyjnych. "Dzieci, zamiast chodzić do szkoły, przemierzają wiele kilometrów, aby przynieść do domu wodę. Tam, gdzie istnieją studnie, mogą one zająć się szkołą" - powiedział.

Dodał, że wiele źródeł wody nie nadaje się do spożycia. Mieszkańcy, nie mając innego wyjścia, korzystają z nich i narażają się na szereg poważnych chorób.

Do akcji włączyły się, oprócz parafii, kielecki Urząd Miasta w Kielcach oraz "Wodociągi Kieleckie".

W Kielcach znajduje się wiele kontenerów, do których można składać makulaturę, m.in. na dziedzińcu miejskiego ratusza. "To piękna, bezinteresowna idea, w którą warto się angażować" - powiedział we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Organizatorzy zapowiadają, że akcja będzie kontynuowana i kontenery na makulaturę dotrą też do kolejnych miejscowości w regionie.

W akcję zaopatrzenia w wodę mieszkańców Sudanu Południowego angażuje się też m. in. Polska Akcja Humanitarna (PAH). Jak napisano na stronie internetowej organizacji, "najważniejszym zadaniem PAH jest zapewnienie wody pitnej, zbudowanie (...) latryn oraz dystrybucja żywności we współpracy z innymi organizacjami".

Sudan Południowy uzyskał niepodległość niespełna trzy lata temu na mocy porozumień pokojowych kończących trwającą 23 lata wojnę domową między Południem i Północą Sudanu. Oprócz katastrofy humanitarnej dotykającej wielu regionów tego kraju, sytuację komplikuje trwający od grudnia ub. roku lokalny konflikt zbrojny. (PAP)

mjk/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)