Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Jubileusz pracy naukowej prof. Ryszarda Michała Czarnego

0
Podziel się:

Były ambasador, politolog i prawnik prof. Ryszard Michał Czarny świętował we
wtorek na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach jubileusz 40-lecia pracy naukowej.

Były ambasador, politolog i prawnik prof. Ryszard Michał Czarny świętował we wtorek na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach jubileusz 40-lecia pracy naukowej.

Prof. Czarny kieruje Katedrą Krajów Europy Północnej kieleckiego uniwersytetu. W latach 90. był senatorem i ministrem edukacji narodowej.

Naukowiec podczas uroczystości zorganizowanej w Centrum Biznesu i Przedsiębiorczości UJK, otrzymał Księgę Jubileuszową. To wydawnictwo o charakterze naukowym, które wręcza się z okazji rocznicy urodzin lub jubileuszu pracy naukowej.

Prof. Jerzy Jaskiernia w laudacji podkreślił, że jubilat należy do "uznanych autorytetów w świecie nauki i polityki". "Jego pozycja wynika nie tylko z tego, że jest wybitnym teoretykiem w dziedzinie nauk politycznych i stosunków międzynarodowych, ale z tego, że na swej drodze życiowej pełnił szereg znamienitych funkcji państwowych" - podkreślił.

Jak mówił dalej prof. Jaskiernia, prof. Czarny należy do grona "czołowych polskich specjalistów" w odniesieniu do regionu nordyckiego i północnego wymiaru Unii Europejskiej. "Wiele jego opracowań, zwłaszcza dotyczących Szwecji, inspirowanych było niewątpliwie doświadczeniami wyniesionymi z okresu pełnienia stanowiska ambasadora w tym państwie. Za szczególnie wartościowe uznać należy te prace, które eksponowały doświadczenia szwedzkie w Unii Europejskiej. Opublikowane zostały one bowiem w okresie, gdy rozstrzygały się losy polskich zabiegów o członkostwo w UE" - dodał.

Prof. Czarny podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że "największą i zdecydowanie najtrudniejszą przygodą" w jego życiu była praca ministra edukacji (w latach 1995-1996). "Wówczas resortowi podlegała oświata, szkolnictwo wyższe i nauka. Napotkałem tam na największy +opór materii+. Wszystkich, którzy zamierzają w przyszłości zostać ministrami zachęcam, by myśleli podobnie jak ja: jestem dobrze przygotowany, dam radę (...)A po dwóch miesiącach - interesy, interesiki i to, co składa się na normalne pragmatyczne codzienne życie, gdzie trzeba to przełamywać, a nie jest łatwo" - mówił.

Wspominając pracę dyplomaty (był ambasadorem RP w Szwecji, Norwegii i Islandii) Czarny podkreślił, że reprezentowanie "ojczystego kraju na zewnątrz, to niewiarygodna satysfakcja, której nie da się wymierzyć".

Naukowiec dodał, że najwięcej satysfakcji przynoszą mu uczniowie. "Nie chodzi o to, że mają być tacy sami jak ja. Oni chcą czegoś nowego, idą wbrew utartym regułom, bo to jest paradygmat, któremu powinna służyć nauka - brak zgody na otoczenie, poszukiwanie +dziury w całym+. Bo tylko to rodzi postęp. Jeżeli udało mi się wychować kilka takich osób, to jestem z tego ogromnie dumny" - powiedział.

Prof. Czarny (ur. 13 sierpnia 1949 r.) jest profesorem nauk humanistycznych, w zakresie nauk politycznych. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam doktoryzował się w dziedzinie nauk politycznych.

Stopień doktora habilitowanego nauk filozoficznych, w zakresie współczesnych politycznych i ekonomicznych stosunków międzynarodowych uzyskał w Nordeuropa Institut Uniwersytetu w Greifswaldzie. Tytuł profesora uzyskał w 2004 r.

Naukowiec był współtwórcą Wydziału Zarządzania i Administracji UJK, a także pierwszym jego dziekanem. Jest członkiem Prezydium Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk i członkiem Komitetu Nauk Politycznych PAN.

Na dorobek naukowy prof. Czarnego składa się osiem monografii (jednej z nich jest współautorem), sześć podręczników akademickich i ponad 115 artykułów naukowych.

Prof. Czarny był senatorem III kadencji (pełnił funkcję wicemarszałka Senatu), w latach 1995-1996 - ministrem edukacji narodowej. Pełnił funkcję ambasadora RP w Królestwie Szwecji (1997-2001) oraz w Królestwie Norwegii i Republice Islandii (2005-2007). (PAP)

ban/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)