Notowania

wiadomości
06.02.2013 16:35

Kielce: Koncert i kiermasz pomogą w budowie hospicjum

Charytatywny koncert i całoroczny kiermasz dobroczynny mają pomóc Caritas Diecezji Kieleckiej w zdobywaniu środków na budowę hospicjum w stolicy świętokrzyskiego. Pierwsi chorzy trafią tam pod koniec roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Charytatywny koncert i całoroczny kiermasz dobroczynny mają pomóc Caritas Diecezji Kieleckiej w zdobywaniu środków na budowę hospicjum w stolicy świętokrzyskiego. Pierwsi chorzy trafią tam pod koniec roku.

"Dokończenie w tym roku budowy hospicjum w Kielcach jest głównym zadaniem jakie stawia przed sobą na ten rok Caritas Diecezji Kieleckiej. Na ten cel będą przeznaczane darowizny i pieniądze przekazane nam z odpisu 1 proc. podatku przy rozliczeniu PIT. Po raz pierwszy organizujemy także imprezę charytatywną, która wesprze ten cel" - poinformował w środę podczas konferencji dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik.

Koncert "Serce dla Hospicjum" odbędzie się w najbliższą niedzielę, w Światowym Dniu Chorego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Będzie mu towarzyszyć aukcja. "Do zorganizowania koncertu zainspirowali nas artyści, którzy na nim wystąpią. Otrzymaliśmy także olbrzymie wsparcie od władz regionu, które podarowały przedmioty na licytację i nieodpłatnie udostępniły salę w WDK, który jest współorganizatorem koncertu. To ma jeszcze większe znaczenie niż wsparcie materialne" - podkreślił ks. Słowik.

Na rzecz budowy kieleckiego hospicjum wystąpią w niedzielę m.in. parodysta Stan Tutaj, gitarzysta Piotr Restecki, wokalista Filip Wnuk i tancerze ze Studia Tańca i Stylu "Rewanż". Wśród darów na licytację znalazły się ryngraf podarowany przez ordynariusza kieleckiego ks. bp. Kazimierza Ryczana, piłka i rękawice Jerzego Dudka z jego autografem oraz wiele wartościowych przedmiotów przekazanych przez lokalnych polityków. Będą też rzeczy podarowane z serca przez mieszkańców Kielc.

"Budowę hospicjum będzie wspierać także dochód z całorocznego kiermaszu dobroczynnego, który rozpoczyna się w tym tygodniu. Często przekazywane są nam rzeczy, takie jak zabawki, wyposażenie kuchenne, bibeloty czy niewielkie meble. Każdy będzie mógł kupić je za symboliczne kwoty w budynku przy ul. Wesołej" - dodał zastępca dyrektora ks. Krzysztof Banasik.

Budowa hospicjum stacjonarnego dla 44 chorych została rozpoczęta przez Caritas Diecezji Kieleckiej jesienią 2011 r. Dotychczasowe prace kosztowały ok. 2 mln zł, całość jest szacowana na ok. 4 mln zł. Budynek jest w stanie surowym, wiosną rozpoczną się prace wykończeniowe wewnątrz. Jak zapowiedział ks. Słowik, celem Caritas jest, by placówka w tym roku przyjęła pierwszych chorych, nawet jeśli budynek będzie tylko częściowo wykończony.

"W tej chwili w Kielcach otaczamy domową opieką paliatywną ponad 60 osób. Przynajmniej 30 proc. z nich powinno mieć zagwarantowaną całodobową opiekę pielęgniarek i lekarzy. Oni i ich rodziny często przypominają nam jak bardzo ważne jest, aby Kielce miały wreszcie hospicjum" - dodał ks. Słowik.

W województwie świętokrzyskim brakuje miejsc stacjonarnej opieki paliatywnej i hospicyjnej. W regionie działają dwa hospicja - w Kałkowie i Jędrzejowie oraz jeden oddział paliatywny przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Łącznie dysponują około 50 miejscami. Według wytycznych resortu zdrowia minimum jakie jest potrzebne dla zapewnienia prawidłowej opieki mieszkańcom świętokrzyskiego to 120 miejsc stacjonarnych.(PAP)

and/ bos/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz