Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kielce: Marszałek województwa przeciwny zmianie patrona teatru

0
Podziel się

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas sprzeciwił się propozycji
zmiany patrona Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. We wrześniu dyrektor tego teatru, Piotr
Szczerski, zaproponował, aby patronem placówki został Sławomir Mrożek.

bEqoNXed

*Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas sprzeciwił się propozycji zmiany patrona Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. We wrześniu dyrektor tego teatru, Piotr Szczerski, zaproponował, aby patronem placówki został Sławomir Mrożek. *

Organem prowadzącym Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest samorząd województwa świętokrzyskiego.

"Zarząd Województwa Świętokrzyskiego nie będzie podejmował kroków, prowadzących do zmiany patrona kieleckiego teatru dramatycznego" - napisał Jarubas w stanowisku rozesłanym we wtorek mediom. Zaznaczył, że decyzję taką podjął "po zapoznaniu się z argumentami stron oraz przeprowadzeniu konsultacji społecznych, w tym m.in. wysłuchaniu opinii przedstawicieli świętokrzyskich środowisk twórczych".

bEqoNXef

"Uznając wkład pana Piotra Szczerskiego w rozwój Teatru Stefana Żeromskiego i oddając dyrektorowi prawo do kształtowania kieleckiej sceny dramatycznej, uważam jednak pomysł zmiany patrona za nieuzasadniony. Podobnie zresztą traktuję głosy, nawołujące do zmiany dyrektora teatru" - napisał Jarubas.

Marszałek podkreślił, że nazwisko Żeromskiego to "element regionalnej historii". Dodał że "przywiązanie do historii i tradycji to podstawa funkcjonowania społeczeństw". W opinii Jarubasa Żeromski od pokoleń funkcjonuje w świadomości mieszkańców regionu jako patron kieleckiego teatru dramatycznego i "nie ma żadnych uzasadnionych argumentów by to zmieniać".

Jarubas podkreślił w swoim stanowisku, że nie jest "jego wolą i rolą" rozstrzygać "czyj dorobek twórczy Stefana Żeromskiego czy Sławomira Mrożka - jest ważniejszy, bardziej wartościowy, czy ponadczasowy". Jego zdaniem taką dyskusję mogą podjąć literaturoznawcy.

"Mam nadzieję, że zgłoszona przez dyrektora teatru propozycja i będąca jej konsekwencją publiczna debata, przyczynią się do popularyzacji dorobku obu twórców, tak Mrożka, jak i Żeromskiego" - napisał marszałek. Zaznaczył, że nie widzi przeszkód by w teatrze im. Stefana Żeromskiego organizować np. festiwal twórczości Sławomira Mrożka.

bEqoNXel

Dyskusję nt. patrona teatru zapoczątkował 26 września b.r. dyrektor placówki Piotr Szczerski. "Od 15 lat Sławomir Mrożek był najbliżej związany z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, przyjeżdżał tu na wszystkie swoje premiery, bywał też tutaj prywatnie () Czuł się tu jak u siebie w domu" - argumentował wówczas Szczerski.

Historia kieleckiego Teatru, mieszczącego się przy reprezentacyjnym deptaku w śródmieściu - ulicy Sienkiewicza, sięga drugiej połowy XIX wieku. Inauguracyjne przedstawienie odbyło się w nowym gmachu w styczniu 1879 roku. Przez lata nazywano go "Teatrem Ludwika" na cześć fundatora. Wiadomo, że jego bywalcem był m.in. młody Żeromski, który pisał o nim w swoich "Dziennikach". Obecny teatr zachował w ogromnej części swój pierwotny wygląd. Budynek zaprojektował znany kielecki architekt Franciszek Ksawery Kowalski. (PAP)

mjk/ ls/

bEqoNXeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)