Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Marszałek województwa przeciwny zmianie patrona teatru

0
Podziel się:

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas sprzeciwił się propozycji
zmiany patrona Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. We wrześniu dyrektor tego teatru, Piotr
Szczerski, zaproponował, aby patronem placówki został Sławomir Mrożek.

*Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas sprzeciwił się propozycji zmiany patrona Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. We wrześniu dyrektor tego teatru, Piotr Szczerski, zaproponował, aby patronem placówki został Sławomir Mrożek. *

Organem prowadzącym Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest samorząd województwa świętokrzyskiego.

"Zarząd Województwa Świętokrzyskiego nie będzie podejmował kroków, prowadzących do zmiany patrona kieleckiego teatru dramatycznego" - napisał Jarubas w stanowisku rozesłanym we wtorek mediom. Zaznaczył, że decyzję taką podjął "po zapoznaniu się z argumentami stron oraz przeprowadzeniu konsultacji społecznych, w tym m.in. wysłuchaniu opinii przedstawicieli świętokrzyskich środowisk twórczych".

"Uznając wkład pana Piotra Szczerskiego w rozwój Teatru Stefana Żeromskiego i oddając dyrektorowi prawo do kształtowania kieleckiej sceny dramatycznej, uważam jednak pomysł zmiany patrona za nieuzasadniony. Podobnie zresztą traktuję głosy, nawołujące do zmiany dyrektora teatru" - napisał Jarubas.

Marszałek podkreślił, że nazwisko Żeromskiego to "element regionalnej historii". Dodał że "przywiązanie do historii i tradycji to podstawa funkcjonowania społeczeństw". W opinii Jarubasa Żeromski od pokoleń funkcjonuje w świadomości mieszkańców regionu jako patron kieleckiego teatru dramatycznego i "nie ma żadnych uzasadnionych argumentów by to zmieniać".

Jarubas podkreślił w swoim stanowisku, że nie jest "jego wolą i rolą" rozstrzygać "czyj dorobek twórczy Stefana Żeromskiego czy Sławomira Mrożka - jest ważniejszy, bardziej wartościowy, czy ponadczasowy". Jego zdaniem taką dyskusję mogą podjąć literaturoznawcy.

"Mam nadzieję, że zgłoszona przez dyrektora teatru propozycja i będąca jej konsekwencją publiczna debata, przyczynią się do popularyzacji dorobku obu twórców, tak Mrożka, jak i Żeromskiego" - napisał marszałek. Zaznaczył, że nie widzi przeszkód by w teatrze im. Stefana Żeromskiego organizować np. festiwal twórczości Sławomira Mrożka.

Dyskusję nt. patrona teatru zapoczątkował 26 września b.r. dyrektor placówki Piotr Szczerski. "Od 15 lat Sławomir Mrożek był najbliżej związany z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, przyjeżdżał tu na wszystkie swoje premiery, bywał też tutaj prywatnie () Czuł się tu jak u siebie w domu" - argumentował wówczas Szczerski.

Historia kieleckiego Teatru, mieszczącego się przy reprezentacyjnym deptaku w śródmieściu - ulicy Sienkiewicza, sięga drugiej połowy XIX wieku. Inauguracyjne przedstawienie odbyło się w nowym gmachu w styczniu 1879 roku. Przez lata nazywano go "Teatrem Ludwika" na cześć fundatora. Wiadomo, że jego bywalcem był m.in. młody Żeromski, który pisał o nim w swoich "Dziennikach". Obecny teatr zachował w ogromnej części swój pierwotny wygląd. Budynek zaprojektował znany kielecki architekt Franciszek Ksawery Kowalski. (PAP)

mjk/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)