Notowania

wiadomości
28.10.2012 16:52

Kielce: Międzynarodowa konferencja o demokracji na UJK rozpoczęta

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach przez cztery dni jest gospodarzem międzynarodowej konferencji " Demokracja i uniwersytety w erze globalnej transformacji", która rozpoczęła się w niedzielę. Bierze w niej udział ponad 50 wykładowców z uczelni wyższych Europy i USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach przez cztery dni jest gospodarzem międzynarodowej konferencji " Demokracja i uniwersytety w erze globalnej transformacji", która rozpoczęła się w niedzielę. Bierze w niej udział ponad 50 wykładowców z uczelni wyższych Europy i USA.

Konferencja jest organizowana przez AUDEM (ang. Alliance Universities for Democracy), międzynarodowe stowarzyszenie uczelni podejmujących działania na rzecz rozwoju demokracji. Kieleckie spotkanie, którego przewodnim tematem jest miejsce i rola uczelni uniwersyteckiej w dobie światowej transformacji, jest 23. w historii AUDEM i trzecim zorganizowanym w Polsce.

"Wśród gości mamy wykładowców ze Stanów Zjednoczonych, gdzie AUDEM powstała i z wielu uczelni z Europy Środkowo-wschodniej, gdzie demokracja ma o wiele krótszą historię. Ideą konferencji jest dzielenie się doświadczeniami, zarówno dotyczącymi zagrożeń jak i sukcesów działań demokratycznych w różnych środowiskach" - powiedział PAP przewodniczący AUDEM w Stanach Zjednoczonych, wykładowca uniwersytetu stanowego w Houston prof. Peter Cooper.

Gościem konferencji miał być m.in. dr Kemal Guruz, obrońca praw człowieka i naukowiec przeciwny wprowadzeniu islamu do uczelni wyższych w Turcji. Trzy miesiące temu został uwięziony za swoje poglądy polityczne przez rząd. "To, co spotkało doktora Guruza jest przykładem sytuacji, jakie mają miejsce szczególnie wśród młodych demokracji. O takich zjawiskach także będziemy rozmawiać" - dodał prof. Cooper.

W poniedziałek uczestnicy konferencji będą dyskutować m.in. o tym, czy współczesna Europa może istnieć bez Europejczyków, a także o wyzwaniach stojących przed uniwersytetami w demokracji. Wśród prelegentów będą goście ze Stanów Zjednoczonych, Tadżykistanu i Rumunii. Jedna z sesji jest poświęcona problemom demokracji w USA.

We wtorek najciekawszymi doświadczeniami w promowaniu społeczeństwa obywatelskiego podzielą się naukowcy m.in. z Niemiec, Ukrainy i Turcji.

AUDEM jest organizacją uniwersytetów, instytucji i osób zainteresowanych promowaniem wartości demokratycznych, społeczeństwa obywatelskiego, obywatelskiego zaangażowania i zrozumienia międzykulturowego.

Od początku organizacja ułatwia współpracę uczelni z USA, Unii Europejskiej i Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie skupia ponad 60 ośrodków akademickich, w tym m.in. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Śląski. (PAP)

and/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz