Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Nagrodzono pomagających niepełnosprawnym

0
Podziel się:

Kieleckie koło Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem
Umysłowym zostało jednym z laureatów nagrody konkursu wojewody świętokrzyskiego "Homo Homini"
promującego osoby, organizacje i samorządy działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

Kieleckie koło Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zostało jednym z laureatów nagrody konkursu wojewody świętokrzyskiego "Homo Homini" promującego osoby, organizacje i samorządy działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

W czwartek - w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych - podczas gali finałowej konkursu w Kielcach nagrodzono osoby, członków organizacji pozarządowych i samorządy, które aktywnie wspierają niepełnosprawnych w województwie świętokrzyskim. Wśród wyróżnionych znalazły się także domy pomocy społecznej, środowiskowe domy samopomocy i lokalne media.

Kielecki odział Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym doceniono za "wyrównywanie szans osób z upośledzeniem umysłowym". Organizacja prowadzi ośrodek wczesnej interwencji dla dzieci oraz ośrodek rehabilitacji i klub terapeutyczno-integracyjny dzieci i młodzieży. Rok temu stowarzyszenie otworzyło w Kielcach mieszkanie treningowe dla młodzieży powyżej 18. roku życia. Prowadzi także ośrodek edukacyjno-wychowawczy dla młodych ludzi z głębokim stopniem niepełnosprawności.

Drugą nagrodzoną organizacją pozarządową jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Razem" z Piekoszowa k. Kielc. Stowarzyszenie realizuje programy terapeutyczne i socjoterapeutyczne w wiejskich świetlicach środowiskowych z terenu gminy, dba także o rozwój osób niepełnosprawnych w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji.

W kategorii osób nagrodzono prezesa kieleckiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane Stefana Dusia. Dzięki staraniom prezesa chorzy na stwardnienie z Kielc i powiatu mają salę rehabilitacyjną. Duś pomaga także w organizacji spotkań osób chorych na stwardnienie rozsiane z całego województwa.

Wyróżniono także ks. Jana Jagiełkę, który przyczynił się do zbudowania w Piekoszowie nowoczesnego centrum usług rehabilitacyjnych. Ksiądz wspiera wiele stowarzyszeń, a tematykę osób niepełnosprawnych, chorych i starszych popularyzuje w tekstach naukowych i popularno-naukowych.

Miasto Kielce i gmina Zawichost to wyróżnione samorządy. Stolicę regionu doceniono za "systemowe rozwiązania dotyczące poprawy dostępności do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych". Miasto przeznacza środki finansowe na przystosowanie obiektów architektonicznych do potrzeb niepełnoprawnych. Wprowadziło także systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych umysłowo i ich rodzin oraz dla osób z zaburzeniami psychicznymi, po kryzysach zdrowia psychicznego oraz dla chorych na Alzheimera. W podsandomierskiej gminie Zawichost, która prowadzi działalność na trenie trzech powiatów, działają dwa warsztaty terapii zajęciowej, w tym największy w woj. świętokrzyskim, dla 66 osób. Funkcjonuje tam także środowiskowy dom samopomocy dla osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego oraz niepełnosprawnych intelektualnie.

W plebiscycie nagrodzono dwa Środowiskowe Domy Samopomocy - ze Staszowa i Starachowic. Starachowice to pierwszy ośrodek w regionie, w którym zastosowano nowatorską terapię dźwiękiem, za pomocą mis dźwiękowych, chińskiego gongu i kamertonów. Instrumenty pomagają w leczeniu zdrowia psychicznego podopiecznych.

Nagrodzono Dom Pomocy Społecznej w Zborowie, w którym działa grupa sportowa i zespół artystyczny. Pracownicy ośrodka założyli stowarzyszenie na rzec potrzebujących. Wyróżniono również Dom Opieki Rodzinnej w Pierzchnicy. Dziennikarka lokalnej gazety "Echo Dnia" Iza Bednarz oraz zespół realizatorów cyklu programów o niepełnosprawnych z TVP Kielce otrzymali nagrody za popularyzację w mediach wiedzy na tematy dotyczące osób niepełnosprawnych.

Jak podkreślała podczas gali wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, konkurs ma wyróżnić te osoby i instytucje, które "poza swoją ustawową i statutową działalnością czynią wiele dla dobra innych".

Celem organizowanego już po raz drugi plebiscytu jest popularyzacja aktywnych form wspierania i działania na rzecz osób niepełnosprawnych w województwie świętokrzyskim. Konkurs ma również zachęcić do wspierania lub organizowania akcji, które wpływają na zmiany w sposobie postrzegania takich osób.(PAP)

ban/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)