Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Obchody 31. rocznicy stanu wojennego

0
Podziel się:

Msza, na której działacze Solidarności wspominali kolegów i wydarzenia sprzed
31 oraz dwa zorganizowane przez ruchy nacjonalistyczne marsze, zarzucające im zdradę kraju - tak w
stolicy regionu świętokrzyskiego obchodzono 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Msza, na której działacze Solidarności wspominali kolegów i wydarzenia sprzed 31 oraz dwa zorganizowane przez ruchy nacjonalistyczne marsze, zarzucające im zdradę kraju - tak w stolicy regionu świętokrzyskiego obchodzono 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Wspólną modlitwą w intencji ojczyzny działacze świętokrzyskiej Solidarności uczcili kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jak podkreślił w czasie homilii bp Kazimierz Gurda, obecna rocznica jeszcze bardziej niż poprzednie przypomina jak ważna dla Polski i narodu była Solidarność.

"Związek, do którego należało 10 mln ludzi pokazał, że istnieje siła, na której można budować prawdziwą ojczyznę () Tworzyli go ci sami ludzie, którzy dziś walczą o te najważniejsze dla ludzi wartości: prawo do godnego życia, prawo do posiadania rodziny, prawo do wolności słowa" - mówił biskup.

Inną wymowę czwartkowa rocznica miała dla grupy młodzieży ze Świętokrzyskiej Dzielnicy Narodowego Odrodzenia Polski. Pikietujący rozdawali ulotki i trzymali transparenty przypominające, że 13 grudnia jest w historii Polski datą dwóch zdrad stanu: wprowadzenia stanu wojennego i podpisania przez rząd Lecha Kaczyńskiego traktatu lizbońskiego w 2007 r. Pikieta przebiegała spokojnie.

Zdecydowanie głośniejszy był marsz Obozu Narodowo-Radykalnego "Idzie kielecka antykomuna", w którym uczestniczyło co najmniej 200 osób. Skandując antyrządowe i antykomunistyczne hasła sympatycy ONR-u przeszli przed pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

W grudniu 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego w regionie świętokrzyskim trwał trzydniowy strajk w ówczesnej Hucie im. M. Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim, próby strajkowe podjęto w Kieleckich Zakładach Wyrobów Papierowych, Kieleckim Kombinacie Budowlanym, "Wólczance I" w Ostrowcu Świętokrzyskim i ZM "Predom-Mesko" w Skarżysku-Kamiennej.

Do końca grudnia 1981 z Regionu Świętokrzyskiego "S" internowano 368 osób. Większość przewożono do Aresztu Śledczego w Kielcach, w którym utworzono ośrodek odosobnienia. Najdłuższe internowania działaczy z Regionu Świętokrzyskiego trwały do 12 miesięcy. (PAP)

and/ pz/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)