Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

0
Podziel się:

Wystawa historyczna IPN i projekcje filmów dokumentalnych towarzyszyły
obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach. Główne obchody odbyły się w piątek
wieczorem przed pomnikiem Armii Krajowej

Wystawa historyczna IPN i projekcje filmów dokumentalnych towarzyszyły obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach. Główne obchody odbyły się w piątek wieczorem przed pomnikiem Armii Krajowej

"Po czasach niesprawiedliwości i zakłamania Żołnierzom Wyklętym nareszcie przypadło właściwe miejsce w pamięci i historii" - powiedział wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek, rozpoczynając główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach. Jego zdaniem stawiając pytania o patriotyzm, Polacy powinni szukać go w biografiach żołnierzy, którzy nie pogodzili się z pojałtańską rzeczywistością.

Jak przypomniał naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Leszek Bukowski wielu bohaterów do dziś spoczywa w bezimiennych mogiłach. "Oprawcy robili wszystko by zatrzeć ślady, by uniemożliwić ich identyfikację", zaznaczył. Dlatego - jego zdaniem - dzień upamiętniający Żołnierzy Wyklętych jest niezwykle ważną datą dla podkreślenia ich roli w walce o niepodległość.

Szczególny nastrój wieczornych uroczystości na skwerze w centrum Kielc stworzyła niecodzienna iluminacja pomnika Armii Krajowej. Sześciometrowy monument był oświetlony jupiterami w barwach narodowych.

Po przemówieniach pod pomnikiem złożono wieńce oraz zapalono znicze. Odczytano apel pamięci.

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach otwarta została wystawa pt. "Bić się do końca". "Na planszach zostały przedstawione dokumenty obrazujące zarówno działalność oddziałów niepodległościowych w północnej części ówczesnego województwa kieleckiego jak i represje ze strony funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa" powiedział PAP recenzent ekspozycji, dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z kieleckiej delegatury IPN.

Zwiedzający wystawę zobaczą m.in. fotografie zarówno działaczy podziemia jak i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Na planszach umieszczono także mapy prezentujące działania operacyjne bezpieki między Wisłą a Pilicą. "To pierwsza tego typu wystawa w Kielcach" - podkreślił w rozmowie z PAP dr Śmietanka-Kruszelnicki.

Do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych włączył się także Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, działający w Kielcach w budynku przy ul. Zamkowej, gdzie w latach 1945-1956 działało ciężkie wiezienie zarządzane przez Urząd Bezpieczeństwa. Największą część osadzonych stanowili więźniowie polityczni, głównie żołnierze AK, NSZ, oddziałów "NIE" oraz Wolność i Niezawisłość.

Jak powiedział PAP dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, historyk, dr Marek Maciągowski "cieszy fakt, że tematyką +Żołnierzy Wyklętych+ interesuje się wielu młodych ludzi. Na ogłoszony niedawno konkurs na prezentację dotyczącą tej tematyki, tylko z kieleckich liceów zgłosiło się 188 osób. Ponad 100 przyszło na warsztaty zorganizowane przez nas" - poinformował Maciągowski.

W piątek uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano także w innych miastach województwa świętokrzyskiego m.in. w Łopusznie (powiat kielecki), Sandomierzu oraz Ostrowcu Świętokrzyskim. (PAP)

mjk/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)