Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 17:34

Kielce: Ogólnopolska lekcja z Januszem Korczakiem

Uczniowie jednej piątej szkół korczakowskich z całego kraju wzięli udział we wtorek w Marszu Jedności wieńczącym pierwszy Ogólnopolski Zlot Szkół Imienia Janusza Korczaka w Kielcach.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Uczniowie jednej piątej szkół korczakowskich z całego kraju wzięli udział we wtorek w Marszu Jedności wieńczącym pierwszy Ogólnopolski Zlot Szkół Imienia Janusza Korczaka w Kielcach. *

Pierwszy Ogólnopolski Zlot Szkół Imienia Janusza Korczaka zgromadził w Kielcach ponad 200 uczniów i nauczycieli z 63 szkół korczakowskich niemal całej Polski, w której placówek mających tego patrona jest 311.

"Janusz Korczak mówił wiele o przyjaźni, radości i prawie dziecka do szczęścia. Dlatego przez wspólną zabawę i spędzanie czasu chcieliśmy pokazać także inną twarz Janusza Korczaka" - poinformowała PAP inicjatorka zlotu, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Małgorzata Muzoł.

Młodzież ze szkół korczakowskich na dwa dni otrzymała klucze do bram miasta Kielce. Uczniowie zwiedzali Muzeum Zabawek i Zabawy, Centrum Geoedukacji i Wzgórze Zamkowe. Dzięki nim powstało też kilka projektów orderu im. Janusza Korczaka, dedykowanego ludziom bezinteresownie poświęcającym się dla dobra dziecka.

Kulminacyjnym momentem zlotu był wtorkowy Marsz Jedności ulicami Kielc. Do uczestników zlotu dołączyli wszyscy uczniowie szkół korczakowskich z powiatu kieleckiego, harcerze i mieszkańcy miasta. Łącznie wzięło w nim udział ponad 350 osób.

"Spodobała się nam przede wszystkim inicjatywa zorganizowania takiego zlotu. Przyjechaliśmy z młodzieżą, która wiele dowiedziała się o Korczaku, zresztą tak jak sami nauczyciele na konferencji. Chcielibyśmy, żeby takie spotkania były częściej organizowane" - powiedział PAP nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie, Rafał Salamucha.

Według kurator Małgorzaty Muzoł są duże szanse na to, by ogólnopolskie zloty szkół Janusza Korczaka stały się imprezą cykliczną co roku organizowaną w innym regionie. Taka propozycja padła podczas spotkania kuratorów oświaty z całej Polski i spotkała się z zainteresowaniem. Popiera ją także Biuro Rzecznika Praw Dziecka, które koordynuje obchody Roku Janusza Korczaka.

"Rok Korczaka przypomniał nam o ponadczasowych wartościach, o których uczył ten wielki pedagog. Ważne jest, aby w Polsce nadal było o nich głośno, w przyszłym roku czy za kilka lat. Ogólnopolskie zloty szkół korczakowskich zawsze będą okazją do rozmowy o Januszu Korczaku. Pomysł na kontynuowanie takich działań jest trafiony" - powiedział PAP rzecznik Biura Rzecznika Praw Dziecka, Tadeusz Belerski.

Pierwszy Ogólnopolski Zlot Szkół Imienia Janusza Korczaka zgromadził 63 z 311 polskich szkół noszących imię Janusza Korczaka. Była to jedna z imprez wieńczących obchody Roku Janusza Korczaka w Polsce.

Janusz Korczak - pedagog, pisarz, działacz społeczny, prekursor walki o prawa dziecka - nauczał o roli przyjaźni, tolerancji, bezpieczeństwa, prawie dziecka do zabawy, szacunku i życia w pokoju. Zginął w 1942 roku w niemieckim obozie zagłady w Treblince, razem z wychowankami prowadzonego przez siebie warszawskiego Domu Sierot. (PAP)

and/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz