Notowania

wiadomości
07.09.2012 12:23

Kielce: Podpisano umowę na budowę obwodnicy Rakowa

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach podpisał w piątek umowę na budowę obwodnicy Rakowa z firmą Skanska. Inwestycja rozwiązuje ogromny problem komunikacyjny - ocenił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Podziel się
Dodaj komentarz

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach podpisał w piątek umowę na budowę obwodnicy Rakowa z firmą Skanska. Inwestycja rozwiązuje ogromny problem komunikacyjny - ocenił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

"Obwodnica będzie częścią drogi wojewódzkiej numer 764, prowadzącej z Kielc przez Staszów do planowanego mostu w Połańcu" - powiedział PAP dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damian Urbanowski. Obecnie trasa przebiega przez środek miejscowości.

Całkowity koszt inwestycji to 20 mln zł. Na 15 mln wyceniono roboty budowlane, a 5 mln zł to kwota przeznaczona na wykupy gruntów. "Wybudujemy także drogi dojazdowe - ponad 3,5 km, by obsłużyć teren przyległy" - powiedział PAP Urbanowski.

Budowa obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie z Rakowa ciężkiego ruchu samochodowego. Wybudowana od podstaw droga o długości 2,5 km będzie przebiegała na północny-wschód od zwartej zabudowy, głównie przez tereny rolnicze i leśne. W ramach inwestycji wybudowane zostaną m.in. trzy ronda oraz parking.

"Inwestycja będzie gotowa w październiku przyszłego roku. Na plac budowy wchodzimy zaraz po podpisaniu kontraktu" - powiedział PAP pełnomocnik firmy Skanska Roman Mikina. Najważniejsze prace rozpoczną się jednak wiosną - dodał.

Jak powiedziała PAP wójt gminy Raków Alina Siwonia, starania o obwodnicę trwały sześć lat. "Tranzyt przez Raków to uciążliwość zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców. Droga przebiega obok szkoły, przez rynek i bardzo wąską ulicą Klasztorną. Mieszkańcy nie raz prosili o interwencje" - powiedziała.

Zdaniem Jarubasa obwodnica poprawi bezpieczeństwo, ale da też samorządowi możliwość rewitalizacji tego historycznego miasteczka.

"Plany rewitalizacji już są; ma ona kosztować 13 mln zł. Prace związane z odnowieniem miejscowości potrwają do 2015 roku" - powiedziała wójt gminy.

Problem braku obwodnic dotyka wielu miejscowości w województwie świętokrzyskim. "Marzy mi się, że przekonamy urzędników w Warszawie i być może znajdziemy pieniądze na budowę obwodnic. W tej chwili mamy duże wojewódzkie drogi, które +orają+ małe miasteczka, zakłócają w nich życie, nie pozwalają na rozwój centrów" - powiedział PAP Jan Maćkowiak, członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiadający za infrastrukturę. Dodał, że dobrze byłoby, gdyby taki program dotyczył chociaż miast powiatowych.

"Obecnie w województwie świętokrzyskim budowana jest m.in. obwodnica Końskich w ciągu drogi wojewódzkiej 728" - powiedział Urbanowski. Koszt tej inwestycji to 113 mln zł.

Największą inwestycją prowadzoną obecnie przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 786 Kielce-Częstochowa na ponad 70-km odcinku. Remont drogi z Kielc do zachodniej granicy województwa ma kosztować ponad 250 mln zł. Droga ma być gotowa jesienią przyszłego roku. (PAP)

mjk/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz