Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Polonia z Brazylii zwiedzała Ziemię Świętokrzyską

0
Podziel się:

Polacy z Brazylii, w ramach II Szkoły Polskiej Kultury i Tradycji, zwiedzali
w poniedziałek Ziemię Świętokrzyską. "Tutaj wszystko jest nowoczesne, ludzie gościnni, o takiej
Polsce nie wiedzieliśmy" - mówili.

Polacy z Brazylii, w ramach II Szkoły Polskiej Kultury i Tradycji, zwiedzali w poniedziałek Ziemię Świętokrzyską. "Tutaj wszystko jest nowoczesne, ludzie gościnni, o takiej Polsce nie wiedzieliśmy" - mówili.

Szkoła Polskiej Kultury i Tradycji goszcząca grupę z Brazylii to projekt samorządu Kielc zainicjowany przez prowincjała Towarzystwa Chrystusowego w Brazylii ks. Kazimierza Długosza. Już po raz drugi Polonia z Ameryki Południowej uczy się języka polskiego, poznaje historię, kulturę i tradycję kraju. W poniedziałek grupa zwiedzała Kielce.

"Jestem tak wzruszona, że brakuje mi słów. Do Brazylii wyemigrowali moi dziadkowie. W Cruz Machado Santana, skąd pochodzę, mieszka 90 procent osób polskiego pochodzenia. Mówimy po polsku, urządzamy polskie święta i chodzimy do polskiego kościoła. Ale wielu z nas może tylko marzyć o tym, by Polskę zobaczyć" - powiedziała PAP dyrektorka polskiej szkoły Ana Milczuk.

"Dla mnie Polska była smutnym krajem z opowiadań dziadków, a tutaj wszystko jest nowoczesne, ludzie gościnni. O takiej Polsce nawet nie wiedzieliśmy" - dziwiła się Ilsy Sychocki-Tomnicki z miasteczka Carlos Gomes.

Dwudziestoosobowa grupa Polonii brazylijskiej spotkała się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, który przybliżył gościom historię kraju i miasta. Zaznaczył, że w stolicy województwa świętokrzyskiego realizowane są liczne inwestycje i że jest to jedno z najbardziej zielonych miast Polski.

"W Brazylii jest wiele miejscowości, w których nawet 90 procent mieszkańców ma polskie korzenie. Znają oni kraj dziadów z ich opowiadań, często jest tu już piąte pokolenie żyjące na emigracji. Cieszę się, że władze Kielc jako pierwsze w Polsce umożliwiły im przyjazd i poznanie, jak nasz kraj wygląda dzisiaj" - powiedział prowincjał Towarzystwa Chrystusowego w Brazylii ks. Kazimierz Długosz, z pochodzenia kielczanin, od 20 lat pracujący w Brazylii.

Goście pochodzą z siedmiu regionów. To przedstawiciele największych ośrodków polonijnych w Brazylii. Odwiedzą jeszcze m.in.: Kraków i Częstochowę, Dworek w Warszówku, Święty Krzyż oraz Dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W Kielcach zobaczą Muzeum Historii Kielc, Wzgórze Zamkowe, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Centrum Geoedukacji.

Obecnie w Brazylii mieszka około 1,5 mln osób o polskich korzeniach. Pierwsze zorganizowane grupy emigrantów, głównie chłopów, przybyły do stanów Santa Catarina i Parana w 1869 r. Do 1938 r. Polacy żyjący w Brazylii używali rodzimego języka, zawierali małżeństwa głównie między sobą, kultywowali tradycję. Po II wojnie światowej rozpoczął się rządowy proces nacjonalizacji - zlikwidowano wówczas 335 polskich towarzystw i 200 szkół.

Odrodzenie świadomości narodowej nastąpiło po wyborze Karola Wojtyły na papieża. W 1990 r. powstała Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej w Brazylii, która obecnie ma 333 czynne oddziały w całym kraju.(PAP)

and/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)